Vernisáž se uskutečnila ve čtvrtek v pět hodin odpoledne za přítomnosti asi padesáti návštěvníků.

„Obrazy se mi moc líbí, hlavně u těch s motivem Poslední večeře přemýšlím, čím jsou namalovány. Jestli je to písek či ne. Člověka to láká se jich dotknout," podotkla návštěvnice Naďa. Další návštěvnice Dagmar S. oceňovala především barevnou kompozici obrazů.

„Barvy jsou nádherné, ale vesnické motivy mi nejsou úplně blízké. Ovšem ráda se na obrazy podívám," řekla.

Jedním ze stěžejních motivů byla reprodukce Poslední večeře Páně, podle které nazvala svou výstavu Jeden z vás ma zradí a iné príbehy.

„Líbí se mi ta drzost, které byla nějaká hospodyňka schopná. Jak si vůbec někdo mohl dovolit vytvořit reprodukci takového slavného obrazu," smála se návštěvnice Jana Š. „Přišla jsem si sem vybrat nějaký obraz, ale nevím, jestli na něj budu mít," s nadsázkou podotýká.

Výtvarnice vystavovala nejen v České a Slovenské republice, ale například Německu, v Polsku, Americe i Austrálii. Je známá především svou originální technikou zvanou frotáž, která vzniká přiložením papírů na textilní výšivku (dečku) a jeho přetíráním tužkou. Tím se předloha otiskne na papír, se kterým se dále pracuje.

Klára Bočkayová nikdy předtím v Hranicích nevystavovala, ani je nenavštívila. „Jsme zde s manželem úplně poprvé, ale velmi se nám město a okolí líbí. Připomíná mi malebné slovenské vesnice. Jsme ubytovaní v Teplicích nad Bečvou. Říkali jsme si, že bychom mohli přijet na jaru," pověděla.

Expozici mohou zájemci navštívit ve výstavní síni Synagoga do 22. března.

Autorka: Barbora Jestřebská