Klára Bočkayová se narodila roku 1948, vystudovala Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě a celý svůj život působila nejen na Slovensku, ale i v cizině.

„Inspiraci nalézá v nástěnných dečkách, které byly velmi oblíbené u starších generací," uvedla vedoucí Městského muzea a galerie v Hranicích Hana Svobodová.

Dečky zdobily stěny domácností a častými motivy byly andělé, děti, hospodyňky či téma Poslední večeře Páně. Právě podle tohoto motivu Klára Bočkayová pojmenovala svou výstavu. Součástí výšivek byly i různé moralizující nápisy jako například Host do domu, Bůh do domu, Kdo šetří má za tři a jiná moudra. Nebyla to umělecká díla, ale ukázky masové kultury a městského folklóru. A ty Klára Bočkayová vyzvedává, přetváří je a mění na nová umělecká díla, která žijí svým vlastním životem.

„Umělkyně používá ke své práci speciální techniku zvanou frotáž. Obraz vzniká přiložením papíru na nerovný povrch, v tomto případě na textilní výšivku, a jeho přetíráním tužkou tak dlouho, dokud se předloha nepřenese a neotiskne na papír. Pro představu se tato technika používá například při snímání otisků prstů," vysvětlila Hana Svobodová.

Tvorba Kláry Bočkayové má blízko k pop artu, uměleckému směru, který vznikl v polovině padesátých let minulého století v Anglii a USA, jehož nejvýznamnějším představitelem je například Andy Warhol.

Autorka: Bára Jestřebská