„Mikuláš je jeho nemanželský syn a jako takový nemůže usednout na trůn. Dědí vévodství opavské, Hradec nad Moravicí, hrad Cvilín u Krnova, Opavu, Bruntálsko," uvedla k ději spisovatelka Jaroslava Černá.

K napsání románu ji inspirovalo setkání s Augustinem Andrlem Sylorem, který se o historii taktéž zajímá a místní autorku kontaktoval na základě přečteného dřívějšího románu Anežka a král.

„Kdybych se s panem Augustinem nepotkala, tuto knihu bych určitě nepsala, ale psala bych prostě nějakou jinou. Pan Augustin mi k románu dodal podklady i se skutečnými událostmi té doby," řekla teplická spisovatelka.

Román s názvem Mikuláš, vévoda opavský je celkově už čtrnáctým titulem, který spisovatelka a regresní terapeutka vydala. Letos jde o její první román.

Čtenáři najdou novou knihu na pultech knihkupectví v polovině března. Slavnostní křest by pak měl proběhnout 25. března na Náměstí republiky v Olomouci.

Román čtenářům nabídne také popis oblastí a měst, které Mikuláš zdědil a které od Hranicka rozhodně nejsou daleko.

Vedle Mikuláše se v knize objeví i jeho bratr Václav II. či Záviš z Falkenštejna. Kniha pojednává také o historii posledních Přemyslovců.