Legendární seskupení nyní v Hranicích připravuje turné, které bude věnované právě zpěvákovi, který v neděli zemřel.

VIDEO: Citron v Hranicích zkouší na turné pro zemřelého zpěváka

Kde vás zastihla zpráva o smrti vašeho kolegy a kamaráda?
Zrovna jsme přijížděli ze Semil, kde jsme den předtím odehráli koncert. Standa s námi už více než rok kvůli té jeho vážné nemoci nehrál. Věděli jsme, že jeho zdravotní stav je vážný, protože jsme ho minulý týden navštívili v nemocnici. Už tehdy to bylo dost na hraně. Standa zemřel po těžké, opravdu zákeřné nemoci.

Byla pro vás ta zpráva velkým šokem?
Nebyla, v podstatě se to očekávalo. Myslím ale, že to pro něj bylo svým způsobem vysvobození. Těch nemocí měl totiž více. Standa byl například po operaci tlustého střeva. Nakonec zemřel na rakovinu, když mu našli nádor na plicích.

Jaká je první vaše vzpomínka na Stanislava Hranického? Co vás při vyslovení jeho jména napadne jako první?
Hlavně na něj budu vzpomínat jako na vynikajícího zpěváka, skromného člověka a velkého kamaráda. Byl to prostě skvělý člověk.

Dá se takový člen kapely nahradit?
Nedá. Každý člověk je sám za sebe originál. A tento originál se nahradit bohužel nedá.

Vy jste spolu s ním vystupovali třicet let, to je hrozně dlouhá doba…
Je to tak. Dá se říct, že jsme spolu hráli skoro třicet let. Teď jsme zrovna udělali takovou reedici alba Plni energie, které vyšlo před pětadvaceti lety. Byla to první deska, kterou s námi nazpíval. Jde o takovou vzpomínkovou desku na Standovu tvorbu.

Zrovna jsem se chtěl zeptat, jestli budou některé vaše následující akce věnované právě jemu?
Ano, příští týden rozjíždíme turné Citronu, kde budeme hrát jeho obě nejslavnější desky – Plni energie a Radegast, a to na všech koncertech, které se budou konat po celé republice od Prahy, přes Brno a Ostravu a další města. Samozřejmě to bude doplněné dalšími písničkami. Všechny tyto koncerty ale budou zároveň akcemi, při kterých budeme pietně vzpomínat právě na Standu.