Věrnou kopii středověkého rukopisu vlastní celá řada významných osobností naší země, například prezident Václav Klaus, ale kniha má úspěch i za hranicemi naší republiky.

Do rukou by se měla dokonce dostat ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi či papeži Benediktu XVI.

„Kniha vyšla v edici s názvem Osmý div světa. Ta poskytuje lidem možnost vlastnit rukopisy, jejichž originály mají nevyčíslitelnou hodnotu. A navíc se k nim vlastně běžně čtenář nemá možnost ani dostat,“ uvedl Rudolf Kalovský, který působí jak ve vydavatelství Archa 90, tak v tiskárně KATOS v Horní Moštěnici.

Velislavova obrázková bible, jejíž originál pochází z roku 1320, vyšla na přelomu roku v nákladu 868 kusů. „Tři sta kousků bylo rozprodaných během pár týdnů,“ uvedl Kalovský.

Originální rukopis Velislavovy bible je uložen v depozitáři Národní knihovny v Praze. „Trvalo celý rok, než jsme knihu zpracovali. Jen v Národní knihovně jsme strávili půl roku, abychom se detailně seznámili se způsobem zpracování,“ vysvětlil Kalovský.

Kniha je vázaná v kůži, s měděným kováním, a listy pro ni vyrobila Ruční papírna ve Velkých Losinách. V současné době je k vidění na rozsáhlé výstavě biblí v Římě.

„Papež si na výstavě knihy všiml a pozval nás na audienci. Byť se jedná o bibli, kniha by měla putovat i do Arábie. Snažíme se takto šířit kulturní dědictví,“ řekl závěrem Rudolf Kalovský.