Atmosféru první poloviny minulého století tvořilo nejen 120 historických vozidel a motocyklů, které do areálu lázní dorazili, ale i jejich majitelé. Tito fandové veteránů okouzlili přítomné i svými dobovými kostýmy.

Na lázeňské louce, kam postupně historické stroje zajížděly k parkování, si přítomní všechny nablýskané exponáty pozorně prohlíželi. „Tady teď stojí několik milionů,“ poznamenal jeden z návštěvníků. Pro některé jezdce byla tato jízda premiérová.

„Jsem velký fanda do historických vozidel a před čtyřmi lety jsem si jedno konečně pořídil,“ vyprávěl majitel Fordu model A z roku 1928 Bivoj Kolář z Olomouce. Podle jeho slov vyžaduje tento koníček nejen značné finanční prostředky, ale především pochopení manželky.

„Auto jsem dával dohromady skoro tři roky. Originální náhradní díly jsem sháněl až z Ameriky. Naštěstí se teď dá všechno sehnat přes internet. Manželka je úžasná, pro moji zálibu má velké pochopení,“ dodal s lišáckým úsměvem Bivoj Kolář, kterého na Helfštýnském okruhu i ve stylovém oděvu jeho žena doprovázela.

„Atmosféra tady vládla báječná. Lidé se výborně bavili a skvěle povzbuzovali všechny přijíždějící stroje,“ řekl organizátor akce a kulturní pracovník lázní Pavel Nepala. Jedna z posádek obdržela Pohár výkonné ředitelky lázní Teplice nad Bečvou.

„Jednalo se o takové symbolické ocenění nejsympatičtější posádky,“ uvedl Pavel Nepala. Lázně na tento slavnostní den připravily celodenní kulturní program plný hudby a tance.

Škoda jen, že odpoledne přerušila průtrž mračen, která zasáhla právě při vystoupení swingové kapely Alfa Band. „Muzikantům napršelo do nástrojů i not, takže tím náš kulturní program skončil. I tak jsme rádi, že se vydařila výstava všech exponátů historických vozidel i část kulturního programu,“ dodal Pavel Nepala.