Na výstavu přišli za jediným účelem – pokusit se zachytit výtvory hranického malíře svýma očima. S originálním nápadem nasát tu správnou atmosféru výstavní síně přišla jedna z učitelek drahotušské školy Taťána Hrubá.

„Prostory expozice a celkový dojem žáky více aktivizuje. Když jsou v tomto krásném uměleckém prostředí, tak se zklidní a více se soustředí. Musí si všímat detailů. Pinkava, soudě podle obrazů, Hranice doopravdy miloval," uvedla Taťána Hrubá, pro kterou malování přímo v prostorách galerie není novinkou.

„Malovali jsme například v Brně Alfonse Muchu, v Ostravě Jana Zrzavého, ale už jsme byli i v Praze, Olomouci a samozřejmě hranické synagoze," pokračovala dále učitelka.

Žáci osmé třídy pohodlně seděli, leželi nebo stáli u akvarel a zaujatě překreslovali.

„Líbí se mi především obrázky. Je zajímavé, že takovýmto způsobem kreslíme. Kreslím rád, ale do výtvarky nechodím. Radši ale maluji zvířata než krajiny. Ty zatím ještě ne," pověděl jeden z mladých malířů František Pchálek.

Jeho spolužačka Hana Jahnová navštěvuje hodiny výtvarné výchovy na Základní umělecké škole v Hranicích a nápad přijít tvořit přímo do centra dění se jí líbí.

„Tohle je poprvé, co něco takového podnikáme. Nejradši kreslím krajiny a zvířata," uvedla žačka.

Se svými výtvory se chtějí žáci zúčastnit výtvarné soutěže, kterou vyhlásila Městská kulturní zařízení.

„Vzhledem k tomu, že děláme dernisáž, napadlo nás uspořádat i soutěž. Proto jsme oslovili hranické školy, ať přijdou načerpat inspiraci k tvorbě do Gotického sálu," pověděla ředitelka Městských kulturních zařízení Naďa Jandová, která upřesnila, že se do sálu již vypravilo několik dalších škol, ale nápad malovat přímo v prostorách měla jen ZŠ Drahotuše.

Dernisáž se uskuteční 9. dubna, kde se zároveň účastnici soutěže dozvědí, kdo je vítězem.