První ročník se loni uskutečnil v prostorách restaurace Dukla v Přerově a zájem byl obrovský. „Na akci dorazilo devět desítek modelářů a k vidění bylo 377 exponátů. Už tehdy vznikl nápad uspořádat setkání v klubu Teplo, protože v Přerově lepší prostory pro pořádání podobných výstav nejsou,“ přiblížil jeden z organizátorů Petr Kanovský.

Zájem modelářů je podle něj letos ještě větší než loni

„Máme přihlášených přes čtyři stovky modelů a dá se očekávat, že se další účastníci ještě ozvou. Kromě místních přijedou také lidé ze Slovenska a Polska. Přejímka modelů je od 7.30 do 9.30 hodin, pro veřejnost se výstava otevírá v 10 hodin,“ upřesnil.

Bobrům chutná. Ilustrační foto
Bobr pustoší ve velkém stromy na Svrčově, hrozí poškození hráze

Výstava plastikových a papírových modelů, ale i dioramat obsadí velký sál klubu Teplo i předsálí. „V malém sále budou prodejci, modelářské potřeby a doplňky. Vstupné i startovné pro modeláře je dobrovolné,“ podotkl Kanovský.

Návštěvníci budou moci obdivovat řadu zajímavých exponátů. „Raritou je i jeden nesoutěžní model - letounu Etrich z roku 1913,“ zmínil Petr Kanovský.

Budou i slavné sovětské stíhačky

Speciální kategorie je podle něj věnována také modelům stíhaček MiG-21, které kdysi sloužily na letecké základně v Přerově. „Více bude letos také dětských modelů, a to jak plastikových, tak papírových. Snažíme se k této zálibě přilákat také děti,“ řekl Kanovský.

Parkování je zajištěno

Pořadatelé po dohodě s městem zajistili dostatečné zázemí pro návštěvníky. Parkování je zajištěno přímo na Horním náměstí a pro účastníky akce je bezplatné. Lidé mohou odstavit auto i na nedalekém Žerotínově náměstí. „Jsme rádi, že můžeme nalákat návštěvníky ze širokého okolí do Přerova právě na Horní náměstí, kde je příjemné prostředí, v blízkosti je muzeum a zámek. Mnozí znají naše město jen z nádraží, což je škoda,“ uzavřel Kanovský.

Výstava plastikových a papírových modelů Plastic Party Přerov 2023.Výstava plastikových a papírových modelů Plastic Party Přerov 2023.Zdroj: Deník/Ivan Němeček