„Návštěvníci budou mít možnost seznámit se se strukturou osídlení země a její správou. Zhlédnou předměty každodenní potřeby - nástroje, zbraně, šperky a další artefakty, dokumentující život prostých moravských zemědělských osad, větších trhových vsí i přemyslovských správních hradišť,“ nastínil obsah výstavy archeolog Muzea Komenského v Přerově Aleš Drechsler.
Podle jeho slov výstava také zachycuje významnou civilizační proměnu, která se v průběhu třináctého století ve středoevropském prostoru projevila rozsáhlou kolonizační činností, zakládáním královských i poddanských měst a výstavbou kamenných hradů.
„Stále většího významu tehdy nabývala činnost církevních institucí, především zakládáním klášterů. Nové metody se vlivem uplatňovaných technických inovací zaváděly také v zemědělství, řemesla zažívala rozkvět mimo jiné i v souvislosti s prospekcí a těžbou rud,“ popsal archeolog Drechsler.
Putovní výstava mapuje tuto část historie archeologickými nálezy, rekonstrukcemi i trojrozměrnými modely. Hlavními organizátory výstavy na přemyslovské téma jsou Muzeum města Brna a Vlastivědné muzeumv Olomouci.
Vzhledem k tomu, že i Přerov byl v přemyslovské epoše významným sídlem hradského obvodu, správním centrem, obklopeným rozsáhlou sídelní aglomerací, a později byl rovněž obdařen právy královského města, bude zdejší instalace putovní výstavy upozorňovat i na tyto skutečnosti.
„Vystaveny zde budou nejen nejvýznamnější přerovské archeologické nálezy ze zmíněného období, ale také zde ve spolupráci s organizací Archaia Olomouc budou prezentovány výsledky některých novějších přerovských archeologických výzkumů, které časově s přemyslovskou epochou souvisí,“ doplnil archeolog.
Výstava bude k vidění ve velkém výstavním sále přerovského zámku a veřejnosti bude přístupná až do 26. prosince, v návštěvní době v úterý až pátek od 8 do17 hodin, o víkendech od 9 do 17 hodin.