V jejich osmi letech se rodina přestěhovala do Hranic, kde Marta žila celých 32 let. V Hranicích prožila šťastné dětství a mládí. Marta měla mnoho zájmů, a po rodičích zřejmě zdědila vztah ke všemu krásnému – k hudbě, poezii, divadlu a výtvarnému umění.

Ještě v rodném Přerově navštěvovala baletní studio, v Hranicích začala sportovat, ale po dvou těžkých chorobách musela s pohybovými aktivitami skončit. Tenkrát poprvé zkoušela kreslit a malovat. Ve čtrnácti letech zatoužila stát se módní návrhářkou. Byla přijata na Střední průmyslovou školu v Prostějově.

Během studia se však u ní projevila tuberkulóza plic, a proto byla nucena školu na rok přerušit. Po uzdravení odmaturovala v oboru technickém, nikoliv návrhářském, jak bylo jejím přáním. To pro ni bylo velkým zklamáním. Přesto se v oboru velmi dobře uplatnila.

Do zaměstnání nastoupila v podniku Oděvní tvorba v Přerově, později v Hranicích. V roce 1982 se s manželem a třemi dětmi přestěhovala do Prahy, kde žije doposud. Do Hranic se ale s manželem stále ráda vrací, má zde řadu věrných přátel.

V Praze se Martě podařilo najít velmi zajímavé zaměstnání, kde řadu let uplatňovala a rozvíjela své schopnosti a nadále se zdokonalovala. V Národním divadle se stala mistrovou dílny scénických kostýmů. Splnila si tím své sny, uplatnila svůj talent, fantazii, zručnost a ve škole nabyté teoretické znalosti. Spolupracovala s kostýmními výtvarníky a naučila se jejich nákresům dávat život. Tuto práci milovala.

Svou uměleckou tvorbu rozvíjí i v důchodu. Dala dohromady skupinu odborníků a s nimi vyráběla malovaný nábytek. Později začala šít velké večerní toalety nebo se zabývala výrobou textilních doplňků. Také šila miniaturní historické kostýmky, do kterých oblékala panenky Barbie. Tyto práce vystavovala před několika lety v hranické Galerii Sklep.

Výstava obrazů Marty Tomancové bude zahájena v Galerii severní křídlo zámku slavnostní vernisáží v pátek 2. listopadu v 17 hodin.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika