Do města se sjedou folklorní soubory z různých moravských měst, nebude chybět ani vystoupení domácího Maleníčku.

Slavnosti folkloru se ve městě uskuteční v pátek 6. a v sobotu 7. června. Na místním náměstí bude i jarmark, který nabídne řemeslné výrobky.

„Záhorské folklorní slavnosti se bezpochyby staly novodobou kulturní tradicí a nedílnou součástí společenského života v Lipníku nad Bečvou. Letošní ročník je již třináctý v řadě. Snažíme se každoročně program obměňovat a přivítat zástupce jiných národopisných oblastí,“ uvedla mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.

Program slavností zahájí v pátek svým vystoupením soubor Šmykňa z Ostravy. Ten se věnuje převážně slovenskému folkloru.

„V uplynulých ročnících jsme se s tímto souborem už mohli setkat. Vždy se velmi líbil. Do našeho města přivezl ukázku pravého slovenského temperamentu,“ řekla Gladišová.

Sobotní dopoledne je vyhrazeno už tradičně koncertu doprovodných muzik. Vyplní jej muzika souboru Valašský vojvoda z Kozlovic, Nivnička z Nivnice, Záhorská muzika z Olomouce, Doprovodná záhorská muzika z Lipníku nad Bečvou a Cimbálová muzika ZUŠ A. Dvořáka také z Lipníku.

„Jsme rádi, že pro letošní ročník přijal naše pozvání také světoznámý soubor Lidových písní a tanců Valašský vojvoda z Kozlovic, který svým folklorním uměním zaujal posluchače nejen v mnoha zemích Evropy, ale potěšil příznivce folkloru také v Japonsku a na Kypru,“ uvedla mluvčí Gladišová.

Hosty odpoledního programu budou soubory Nivnička a Kuřátko z Nivnice, Bartošův soubor písní a tanců ze Zlína, Olešnice z Doloplaz, Záhorská muzika z Olomouce a domácí Maleníček.

„Slavnosti připomínají folklor takzvaného Lipenského Záhoří, což je oblast, ohraničená Lipníkem na jedné straně a Bystřicí pod Hostýnem na straně druhé. Tato oblast tvoří přechod z Hané k Valašsku,“ vysvětlila závěrem Magdalena Gladišová.