Na exponáty je sahat dovoleno

Dřevořezbář z Hustopečí pracuje nejraději se dřevem, které má svou vlastní kresbu a vadu. Nesnaží se ji opravit nebo vylepšit, ale zdůraznit a vtisknout jí smysl. „Nejkrásnější pocit je, když vám dřevo pod rukama rozkvete,“ zní Urbanovo životní krédo.

Výstava jeho děl je odlišná od jiných už tím, že je na ní dovoleno dotýkat se exponátů. Návštěvník se tedy nekochá jen pohledem, ale i hmatem. „Dřevo má rádo, když se ho někdo dotýká. I já si to opravdu užívám, když do toho dřeva tepu,“ svěřuje se dřevořezbář a dodává, že jeho plastiky jsou napuštěny olejem a čím více jsou hlazeny, tím lépe jsou pak vyleštěny.

Kromě duchovních a náboženských motivů jsou na výstavě k vidění také ženské tvary, motivy z běžného života, jako například Hodiny nebo také moderní dílka, mezi něž patří třeba Vzkaz Picassovi. Dříve vyráběl Urban složitější díla. Teď už prý se snaží, aby v nich byla jen jedna myšlenka.

Tu pak ještě dokresluje slovy, jež skládá do básní. I ty jsou součástí výstavy. „Někteří tu myšlenku složitě hledají a tak se těmi texty snažím popíchnout lidi k tomu, aby o tom konkrétním díle přemýšleli ještě trochu víc,“ vysvětluje kombinaci svých plastik a veršů Urban.

Výstava plastik dřevořezbáře Josefa Urbana

Příroda a pocity v obrazech

Malířka Hana Bednářová, která má svůj ateliér ve Valašském Meziříčí, představuje ve výstavní síni hustopečského zámku třiatřicet obrazů. Prezentují výběr z její tvorby od roku 2007 do současnosti. „Musela jsem se přizpůsobit prostorám a zhustit svou tvorbu více, než bych chtěla. Nakonec se mi ale podařilo sladit svá díla na výstavě barevně i tématicky,“ říká Hana Bednářová.

Na návštěvníky akce dýchá z jejích maleb příroda, ale také věci ryze abstraktní. Jedna část děl hýří veselými barvami a optimistickou náladou, vtištěnou do květů, ve druhé jsou zachyceny niterné až intimní záležitosti, které prožívala se svou rodinou.

V dobách klidnějších se Hana Bednářová ráda nechává ve své tvorbě inspirovat přírodou. Má fotografickou paměť a nemaluje podle reality. Její smysl pro abstrakci se tedy zrcadlí i v těchto druzích obrazů. „Mám ráda živé barvy a moc mě vždycky potěší, když z mé tvorby cítí lidé energii, kterou do ní nalévám,“ uzavírá malířka.

Výstava bude v bývalé konírně na zámku v Hustopečích nad Bečvou trvat až do konce srpna, ale navštívit ji je možno vždy jen v neděli od 13 do 17 hodin. Mimo otevírací dobu lze volat na telefonní čísla 581 626 004 nebo 581 626 042.