Skupina ZNC patří ke skutečným matadorům českého punku.

„Kapela vznikla z plzeňské scény 80. let 20. století jako nástupnické těleso po skupině Zastávka Mileč. První veřejné vystoupení měla 26. listopadu 1986 ve vysokoškolském klubu OKO v Plzni,“ přiblížil historii souboru dramaturg Městského kulturního zařízení Hranice Martin Kapek.

„Začínala jako skupina ovlivněná punkovou jednoduchostí, ale od prvních nahrávek zařazovala do svého repertoáru i písně ovlivněné jinými styly,“ pokračuje Martin Kapek.

Ačkoliv je to kapela s punkovou pověstí, má schopnost napsat i popovou písničku nebo folkovou baladu.

A jak o punkové kapele psala hudební média v devadesátých letech, kdy ZNC byla na vrcholu?

„To, co Znouzectnost produkuje, lze označit jako melodický punk´n´roll. Jde v podstatě o kombinaci klasického rock´n´rollu s punk rockem, ovšem v hudbě ZNC lze vystopovat i jiné podněty a inspirace (například česká nová vlna). Tedy žádná avantgarda a převratné experimenty, nýbrž poctivý, slušně odvedený, šlapající bigbít,“ napsal o skupině v časopise Rock&Pop hudební publicista Petr Korál.

„Recesistické texty plné zjevného i skrytého karikování života kolem nás (včetně sebe sama) se střídají s vážnější polohou, která však ani v dobách předrevolučních netrpěla jistým poměrně častým syndromem jinak sympatických ,protirežimních a antikonformních´ skupin a interpretů v podobě uzoufaného bolestínství a přehnaného patosu nebo naopak bezhlavé kritiky.

Místy se však texty Znouzectnosti nevyhnou možná až k přílišnému zjednodušení ve snaze po přímočarosti odpovídající charakteru muziky,“ pokračuje ve své recenzi Korál.

Ošklivé kačátko

Znouzectnost to měla na Plzeňsku vždycky těžké.

„Tahle skupina je na plzeňské rockové scéně jakýmsi ošklivým kačátkem. Aspoň pro většinu zde tvořících hudebníků. Neboť ačkoliv oni makají a dřou, přijdou nějací neumětelové a vypálí jim rybník,“ vyšlo z pera rockového historika Ladislava Rotta v Rock & Popu v roce 1997. A navzdory tomu se ZNC nakonec stala jednou nejznámějších plzeňských kapel a hraje a vystupuje dodnes.

Jako hosté večera se představí kapela Siláž, označovaná médii jako vidlopunk, vidlomusic či agropunk, a hranická alternativa Blaho 19. Začátek je ve 20 hodin.