Přesto, že je jeho rozhodnutí pro olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera překvapivé, považuje ho za zodpovědný krok, který svědčí o tom, že papež bere vážně velikost svého úřadu.

„Ohlášené odstoupení Svatého otce z úřadu je pro mě především překvapením. Uznávám ale, že papež má na rezignaci právo. Vždy se jevil jako velký teolog a moudrý člověk. I abdikace tak, jak ji zdůvodnil, je projevem jeho velikosti, protože bere vážně velikost úřadu a taky své lidské síly," uvedl k papežově odstoupení arcibiskup Jan Graubner.

Papežská abdikace je v historickém kontextu církve velice ojedinělá, i proto s ní duchovní nepočítali.

„Tato událost je velkým překvapením a vůbec jsem to nečekal. Nicméně úřad papeže je velmi náročná záležitost a v kombinaci s vysokým věkem Benedikta XVI. jeho pohnutky chápu. Fungování naši farnosti to zřejmě nijak neovlivní," řekl Bernard Slaboch, farář na Svatém Kopečku.

Za papežovým rozhodnutím stojí i uničovský kněz Josef Janek.

„Je to překvapivé, protože jsem si myslel, že je na tom fyzicky i psychicky dobře. Jeho rozhodnutí však samozřejmě respektuji a chápu," dodal farář.

A co bude dál? V následujících týdnech svolá děkan sboru kandidátů kardinály mladší 80 let do konkláve, které zvolí nového papeže. Vzhledem k tomu, že Benedikt XVI. oznámil své odstoupení dopředu, nemusí to trvat dlouho.

Kristýna Kovaříková