1. místo v kategorii měst: Jeseník            2.místo v kategorii měst: Přerov

                          

1. místo v kategorii obcí: Cholina            2. místo v kategorii obcí: Náměšť na Hané

Jeseník si také spolu s Olomoucí odnesl cenu za nejlepší elektronickou službu.

Celkem se letos do soutěže zapojilo osm měst a dvaadvacet obcí, v kategorii o nejlepší elektronickou službu se utkalo sedmnáct účastníků, sdělil dnes novinářům mluvčí hejtmanství Ivo Heger.

Úplným nováčkem v soutěži, která se v Olomouckém kraji konala podeváté, je obec Cholina se 746 obyvateli.

„Vítězství pro nás znamená obrovský úspěch, obrovskou radost. Myslím si, že to obec trochu zviditelní. Webové stránky máme nové, obsluhujeme si je sami. Lidé se tam dozví o veškerém dění v obci. Plánujeme na stránky dát i starou kroniku,“ řekla starostka Pavla Bezová (nez.).

V kategorii o nejlepší webovou stránku obce za Cholinou následovaly Náměšť na HanéNáklo.

Vítězný web Jeseníku funguje tři měsíce

Mezi městy porotu nejvíce zaujaly webové stránky Jeseníku.

Město se naposledy do klání zapojilo zhruba před pěti lety.

„Stránky fungují zhruba tři měsíce. Vypsali jsme na ně výběrové řízení, chtěli jsme sjednotit jak úřední, tak turistickou část. Vytvořili jsme, myslím, zajímavý web s novými funkcemi. Snažíme se ho nadále zlepšovat,“ řekl vedoucí oddělení informatiky radnice Marián Brabec.

Podle něj stránky denně navštíví tři sta až čtyři lidí, během turistické sezony až tisícovka denně. Slouží nejen obyvatelům města, ale i turistům.

Na druhém místě se za Jeseníkem umístil Přerov, následovaný Lošticemi.

„V roce 2005 jsme zvítězili v celostátním kole Zlatého erbu, o čtyři roky později jsme vyhráli krajské kolo a po třech letech jsme se rozhodli, že od nového roku uděláme novou grafiku webu. Přihlásili jsme se do erbu a máme radost, že jsme stříbrné místo získali,“ uvedl mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal.

Olomouc bodovala s památkami ve 3D

Jeseník zvítězil také v kategorii nejlepší elektronická služba díky zvukovému záznamu ze zasedání zastupitelstva. O prvenství se dělí s Olomoucí, u níž porota ocenila prezentaci městských památek v mapě ve 3D. Na druhém místě se umístila obec Lipová – lázně s geoportálem území obce a na třetím město Šumperk s prezentací skiareálů. Cenu veřejnosti získala obec Hradec – Nová Ves na Jesenicku.

Některé olomoucké monumenty ve 3D

Sloup Nejsvětější Trojice
Arionova kašna
Radnice
Olomoucké hradby
Kostel sv. Michala

Krajská metropole cenu získala za službu nabízenou na turistickém portálu. Lidé si zde mohou prohlédnou olomoucké památky v trojrozměrném modelu.

Návštěvník stránek si má možnost u vybraných památek zobrazit nejen fotogalerii, pozici památky na mapě, street view, ale i 3D model zasazený do aplikace Google Earth.

„Jsme rádi, že se nám v krátké době již podruhé podařilo uspět s naším turistickým portálem, který jsme zprovoznili v minulém roce. Věříme, že i díky tomu se nám podaří do našeho překrásného města přilákat další návštěvníky,“ reagoval po převzetí ocenění náměstek primátora Jan Holpuch.

Vítězové jednotlivých kategorií postupují do celostátního kola, jeho slavnostní vyhlášení se uskuteční 2. dubna v Hradci Králové.

Loni v Olomouckém kraji z vítězilo město Zlaté Hory, obec Lipová-lázně a Šumperk s elektronickou službou zimní údržby.