Členská města Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska letos připravila pro veřejnost řadu bezplatných prohlídek památek či poznávacích okruhů pod názvem „Brány památek dokořán".

V Přerově nabízí volné vstupy do všech expozic Muzeum Komenského a také jeho ornitologická stanice Ornis.

„Na všech pobočkách budeme mít ve čtvrtek vstup zdarma. Zájemci se mohou například zúčastnit bezplatných komentovaných prohlídek přerovského zámku, které začnou v 9.30, 11, 13.30 a 15 hodin. Během nich můžou navštívit i zámeckou věž s pěkným výhledem," uvedl ředitel Muzea Komenského v Přerově Radim Himmler.

Široká hradba na Helfštýně

Na středověkém hradě Helfštýn u Týna nad Bečvou bude od 9 do 17 hodin výjimečně otevřena takzvaná Široká hradba.

„Stává se to jen při příležitosti dne památek a významných státních svátků. Jedná se o zhruba devítimetrový fortifikační prvek u vstupu na první hradní nádvoří, kde se dá vyjít po točitém schodišti a je z něj hezký výhled do okolí," dodal Radim Himmler.

V Lipníku i na zvonici

K aktivitě podporující poznávání historických památek se zapojila také města Lipník nad Bečvou a Tovačov.

„Ve čtvrtek nabízíme zdarma prohlídky města s průvodcem. Pro zájemce je připravená i komentovaná procházka městské památkové rezervace v 10 a ve 14 hodin, která začíná u turistického centra u náměstí T. G. Masaryka v průchodu k Nadsklepí," řekla Jana Březovská z lipnického turistického informačního centra.

Při této prohlídce zavítají návštěvníci města mimo jiné na renesanční zvonici z roku 1609, starý židovský hřbitov a bývalou synagogu, nebo si prohlédnou zbytky městského kamenného opevnění. Na závěr vystoupají k unikátní střešní zahradě, která letos slaví 150. výročí svého vzniku.

Ve výstavním sále lipnické městské knihovny bude také od 9 do 12 a od 15 do 17 hodin přístupná výstava Život a doba spisovatele Karla Čapka.

Mimořádné prohlídky v Tovačově

V Tovačově během dne památek od 10 do 17 hodin mimořádně zpřístupní interiéry zámku, který byl dle pověsti založen v druhé polovině 11. století a pyšnit se může 96 metrů vysokou Spanilou věží. (kre)