„Vzpomínám si, že v osmdesátém čtvrtém roce jsem se byl ve Slavkově podívat poprvé. Už tehdy se tam pohybovaly skupinky v Kamil Maděra velel francouzskému praporu v Dřevohosticích z pozice kapitánatěchto dobových uniformách, což můj zájem ještě více podpořilo," tvrdí dnes dvaačtyřicetiletý kapitán, který v sobotu v Dřevohosticích velel francouzské jednotce.

I když se jedná pouze o připomínky slavných bitev, mnohdy jde jejich protagonistům doslova o zdraví. Právě co nejpřesnější napodobení života vojáků z počátku 19. století přináší i jejich dnešním „nástupcům" nelehké situace. Tak tomu bylo například před sedmi lety, kdy proběhlo dvousté výročí bitvy u Slavkova.

Osmý řadový pěší pluk vyrazil v roce 1805 podle pramenů dva dny před bitvou z Jihlavy ke Slavkovu. Regiment za dva a půl dne ušel sto deset kilometrů, poté poblíž Šlapanic přenocoval.

„My jsme totéž uskutečnili před sedmi lety, ale musím říct, že to bylo opravdu náročné. V té době bylo kolem minus dvanácti nebo minus patnácti stupňů, přesto vojáci skutečně spali venku. Časem se ale začaly projevovat zdravotní problémy, a tak jsme část členů ubytovali v okolních domech. Řešili jsme vše tak, jak to řešila tehdejší armáda," řekl Kamil Maděra.

„Člověk by si ale měl vyzkoušet, co vojáci mohli zažívat. Čím více se o tuto oblast zajímám, tím více si uvědomuji, jaké máme štěstí, že žádná teď válka není," dodává rodák z Buchlovic.

O faktu, že svoji zálibu staví v životě hodně vysoko, svědčí také vynaložené prostředky, které jsou s činností spojeny. Jen ošacení a výstroj vyjde jednoho vojáka na desetitisíce korun.

„Uniformy jsou dělané podle dobových materiálů. Dlouhá léta jsme sháněli informace o tom, jak uniformy přesně vypadaly. Zajímala nás i velikost knoflíků. Najít švadleny, které je ušijí přesně podle našich představ, nebylo vůbec jednoduché," potvrdil.

Další prostředky musí každý investovat do cestování nejen po celé republice, ale i do zahraničí.

„Člověk prostě musí mít doma pro tenhle koníček pochopení a oporu. Vždycky ale říkám, že netrávíme čas v hospodě a nemáme čas běhat za ženskýma. Prostě jak se říká, chlap, který si hraje, nezlobí. Něco na tom bude," uzavírá s úsměvem.

Na začátku prosince proběhne rekonstrukce bitvy u Slavkova znovu. Bude to už po třiadvacáté, co se této akce Kamil Maděra zúčastní.