Sankci, která vyplývala ze smlouvy s městem, zastupitelé firmě odpustili, když na posledním zasedání schválili dodatek k existující smlouvě.

Stalo se tak i přes nesouhlas části opozice i některých obyvatel města. „Jako správný hospodář by město mělo pokutu chtít, navíc to nemusí znamenat likvidaci celého projektu," mínil Rožnovan Vít Matějka.

Energoaqua získala v roce 2008 od města pozemky v lokalitě Harcovna v Tylovicích. Smluvně se zavázala, že na nich do příštího roku vybuduje potřebnou infrastrukturu, sportoviště a bytové domy.

Už na předešlé zastupitelstvo ale přišla firma s požadavkem na prodloužení termínu do roku 2017. V takovém případě by si město za nedodržení smluvních podmínek mohlo účtovat pokutu padesát procent z 13,6 milionu korun, za které původně více než 11 tisíc metrů čtverečných pozemků včetně další nemovitosti firmě prodalo.

Na předešlém jednání zastupitelé rozhodnutí odložili. Teď se kolem dodatku ke smlouvě a případné pokuty znovu rozhořela debata. A padala i ostrá slova. „Kolik jste ve vedení města dostali, že jste připravili takovou smlouvu, že nemusí Energoaqua platit šest milionů?" naznačil natvrdo možnou korupci zastupitel Ivo Jelínek (SNK-ED). Starostka Rožnova Markéta Blinková nechala jeho slova zaznamenat do zápisu a místostarosta Ivo Hanáček (oba ODS) vybídl opozičního kolegu ke slušnému chování.

Nicméně nesouhlasných hlasů zaznívalo více. „Nová smlouva je ve všech bodech výhodnější pro Energoaquu a v žádném pro město. Proč bychom měli s takovou změnou souhlasit?" ptal se Karel Gardaš (Zdravý Rožnov). Vyjádřil obavu, že stejným způsobem si mohou chtít lepší podmínky zajistit i jiné firmy, které s městem uzavřou dohody.

Zastupitelé upozorňovali také na to, že už nyní je v Rožnově osmdesát volných bytů a lidí ve městě ubývá. Že nové byty nebudou mít kupce. To ale například Petr Jelínek (Strana zelených) nepovažoval za pádný argument. „Pokud firma byty postaví, mně je jedno, za kolik let je prodá. To už je riziko Energoaquy, ne města," mínil zastupitel.

Renáta Havelková ze společnosti Energoaqua už dříve připomněla, že firma kupovala pozemky v domě realitního boomu. „Pak ale přišla ekonomická krize a Energoaqua se vedle příprav projektu Harcovna věnovala také dalším projektům, které podporovaly udržení a vytváření pracovních míst na Rožnovsku," ozřejmila na minulém zastupitelstvu zdržení s výstavbou Renáta Havelková.

Firma podle ní nemá v úmyslu město připravit o peníze nebo znevýhodnit. „Nežádáme změnu podmínek, které by se dotkly financí města. Jen prodloužení lhůty výstavby o dva roky," ujistila Renáta Havelková s tím, že zájmem firmy je rozhodně byty vystavět a udržet v Rožnově odcházející lidi, či zajistit podmínky pro příchod obyvatel odjinud.

Tomu by podle starostky Rožnova Markéty Blinkové mohly napomoci optimistické vyhlídky na rozšiřování výroby a nábor nových pracovníků v některých větších firmách v Rožnově. Navíc ukončení spolupráce s Energoaqou by podle jejího pohledu ničemu nepomohlo. „O co jde? Že nebudou hřiště, zůstane nám plocha, kterou necháme zarůst travou? To chceme občanům udělat?" ptala se Markéta Blinková s tím, že pokutu by se také nemuselo podařit vymoci.

Debata skončila zhruba po hodině. Dodatek smlouvy, zajišťující firmě další dva roky na stavbu a zároveň osvobození od pokuty, byl schválen.