Náročnou rekonstrukci museli lékaři zvládnout ve dvousměnném provozu na náhradním operačním sále. „Nové sály jsou pro nás velkou výzvou k navýšení počtu operací a ke snížení čekací doby na zákrok,“ uvedla přednostka Oční kliniky FN Olomouc Klára Marešová.

V současné době klinika ročně provádí téměř čtyři tisíce očních operací. „Krásné moderní prostory nadchnou jak personál, tak pacienty,“ ocenila přínosy rekonstrukce přednostka.

Hasiči z Hranic se rozloučili se svým dlouholetým velitelem Tomášem Novákem (bez helmy).
Hasiči z Hranic se rozloučili s velitelem poslední jízdou. Díky za věrnou službu

Na nové prostory operačních sálů se těší i specialisté Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku. Původní již nepůsobily dobře na pacienty uléhající na operační stůl.

„Občas utrousili, že je neuvěřitelné, že můžeme v takto ‚nepěkných‘ prostorách dělat kvalitní a moderní medicínu. Nové vybavení operačních sálů nás posune dále,“ uvedl přednosta kliniky Richard Salzman.

Například stropní světla podle přednosty nabízejí kvalitnější osvětlení operačního pole. Operační stoly s větší nosností zase umožní provádět operace pacientů s nadváhou. „Doposud jsme si v těchto případech speciální stůl pro obézní pacienty půjčovali,“ dodal docent Salzman.

Parkování na Masarykově náměstí v Hranicích.
Pohodlnější a modernější bude placené parkování v Hranicích. Stačí načíst QR kód

Stavební úpravy v budově E zahrnovaly rekonstrukce čtyř operačních sálů - dvou pro kliniku ORL a dvou pro Oční kliniku, včetně souvisejícího zázemí.

V obou podlažích, která prošla rekonstrukcí, jsou také související potřebné místnosti, jako je dekontaminace, sterilizace, filtry a denní místnost pro zaměstnance, umývárna, úklidové místnosti, popisovny a skladové prostory. Nově vznikly rovněž stacionář s osmi křesly pro Oční kliniku a dospávací pokoj se třemi lůžky pro potřebu kliniky ORL.

Fotbalisté SK Hranice. Ilustrační foto
Hranice odstartují přípravu. Zkouší i dva útočníky a vyrazí na Slovensko

„Dále byly v rekonstruovaných částech obou podlaží kompletně vyměněny všechny technické instalace - elektroinstalace, topení, chlazení, vzduchotechnika a zdravotechnika. Do operačních sálů byly přivedeny rozvody kyslíku, stlačeného vzduchu a vakua,“ uvedl mluvčí FN Adam Fritscher.