Speciální adventní prohlídky proběhnou v sobotu 2. prosince na pohádkovém hradě Bouzov. Malí i velcí návštěvníci tam potkají dnes již zapomenuté postavy hanáckého regionu, které jim připomenou, že advent nepředstavuje jen Mikuláš nebo čerti.

„Bude tam také Žber, Perechta, svatý Ambrož, svatá Lucie, svatý Tomáš či svatá Barbora. Hrad vyzdobíme adventními věnci, aranžmá a nebudou chybět ani ukázky tradičního pečiva. Na prvním nádvoří připravíme pro rodiny s dětmi od 14 do 16 hodin výtvarnou dílnu,“ pozvala kastelánka Zuzana Šulcová.

Výstava betlémů a vánočních tradic v Galerii M+M v Hranicích je také jednou ze zastávek putování po betlémech.
VIDEO: Na putování po betlémech můžete letos poprvé vyrazit v Hranicích

Vánoční Šternberk

Během adventních sobot rádi uvítají návštěvníky také na nedalekém hradě ve Šternberku. Tradiční vánoční prohlídky tam proběhnou 2., 9. a 16. prosince a začínají v době od 10 do 14 hodin.

„Návštěvníci uslyší zajímavé informace o historii Vánoc, vánočních tradicích a zvycích a dozví se, jak tehdy slavila šlechta i prostý lid. Zájemcům doporučujeme, aby si předem telefonicky rezervovali konkrétní termín,“ sdělila kastelánka Helena Gottwaldová.

Hrad bude mít slavnostní vánoční výzdobu, k vidění budou také betlémy, historické hračky a mnoho dalších doplňků a dekorací. Vrcholem adventu na šternberském hradě je tradiční dětský vánoční jarmark, který se uskuteční v sobotu 2. prosince od 10 do 16 hodin.

Pryšce nádherné (Euphorbia pulcherrima) známé jako vánoční hvězda ve sklenících zahradního centra Florcenter v Olomouci, 24. listopadu 2023. Zahradnice Ilona Košťálková.
Vánoční hvězdy pěstuje tři desetiletí. Jak se o ně starat doma?

„Připraveny budou tvořivé dílničky pro děti i rodiče zaměřené na výrobu vánočních ozdob a dekorací, svícnů a svíček. Bude se také malovat na sklo a zdobit perníčky. Program ve vnitřních prostorách hradu doplní dřevěný betlém v životní velikosti, který bude zdobit dolní nádvoří,“ upřesnila Helena Gottwaldová.

Na dětském jarmarku nebude chybět ani speciální dílnička zaměřená na tvoření z čerstvé čokolády a čokoládová fontána, kde si zájemci mohou vyrobit vlastní pralinky. Druhou polovinu horního sálu obsadí netradiční tiskařská dílna. Návštěvníci se tam zábavnou formou seznámí s historií tisku a vytisknou si vlastní upomínkovou kartu.

Adventní tvoření v Náměšti na Hané

Adventním tvořením ožije v sobotu 2. prosince také zámek v Náměšti na Hané. Zájemci si tam mohou v době od 9 do 15 hodin vyrobit adventní věnec. Chvojí bude k dispozici zdarma a stužky, svíčky a další dekorace je možné si na místě zakoupit.

Pro mateřské a základní školy na náměšťském zámku připravují tradiční program s názvem Kouzlo adventu, který se skládá ze tří částí a trvá 90 minut. Probíhat bude od 4. do 7. a od 11. do 13. prosince a školy si už mohou telefonicky rezervovat konkrétní termíny.

Hanácké Vánoce v Příkazech

Zažít adventní a vánoční lidové zvyky a obyčeje v autentickém prostředí hanáckého gruntu může každý, kdo v sobotu 2. prosince vyrazí do skanzenu v Příkazích na akci Hanácké Vánoce.

Od 10 do 16 hodin tam budou probíhat komentované prohlídky a kdo bude chtít, může si upéct nebo nazdobit perníček, hodit střevícem nebo pouštět lodičky. Lidé se také dozví, jak v minulosti vypadal hanácký štědrovečerní stůl.

Diagnostická špička. Fakultka má nejmodernější přístroj na vyšetření nádorů

Kouzelnou atmosféru bude mít v neděli 3. prosince arboretum v Bílé Lhotě. Od 16 hodin tam na malé i velké návštěvníky čeká spousta zářících překvapení, například nasvícená hladina rybníka a po celém parku budou rozmístěny pochodně a svíčky.

Mikuláš v doprovodu Anděla a čerta bude dětem rozdávat sladkosti. Pořadatelé připraví také občerstvení. Park bude pro veřejnost přístupný až do 18 hodin.