Zimní sportování si už naplno mohou užívat běžkaři, dostatek sněhu je i ve všech střediscích.

Horská služba nadále upozorňuje na třetí stupeň lavinového nebezpečí, který představuje značné riziko. Lidé by se neměli pouštět do volného terénu.

„Napadlo zhruba kolem pěti centimetrů sněhu, srážky ale doprovázel silný nárazový vítr. Jen místy je tak pokrývka nulová, ale většinou zde leží kolem dvaceti až třiceti centimetrů, v nejvyšších polohách až devadesát centimetrů," sdělil náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

O víkendu se naplno rozjede například areál na Červenohorském sedle.

„V provozu jsou už všechny vleky na severních svazích, sjezdovky na jižní straně sedla připravujeme," řekl Tomáš Klíma z šumperského Ski klubu.

Na svazích u Olomouce jsou skvělé podmínky, Hrubá Voda spouští novou sjezdovku

Společná akce vlekařů v Karlově

Výborné podmínky hlásí například Karlov pod Pradědem, kde na sjezdovkách leží více než půl metru technického sněhu, na který v posledních dnech připadlo 15 centimetrů přírodního sněhu.

Na pátek připravili provozovatelé lyžařských vleků a lanovek společnou akci pro školáky.

Po předložení kopie pololetního vysvědčení získají celodenní skipas zdarma. Akce je určena pro žáky narozené v roce 1999 a mladší.

„Jde o první velkou společnou akci vlekařů v karlovském údolí od doby, kdy jsme se před třemi lety dokázali domluvit na jednotném odbavovacím systému, díky kterému mohou naši návštěvníci volně přejíždět mezi jednotlivými areály s jediným skipasem," uvedl vedoucí Ski areálu Myšák Jaroslav Lukeš.

Na horách je nyní poměrně slušná návštěvnost, v Polsku totiž školákům začaly prázdniny.

„Většina lyžařů, kteří jsou zde přes týden, přijeli z Polska," konstatoval ředitel areálu K3Sport Petr Marek.

Třetí stupeň lavin

V Jeseníkách stále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí.

„Platí hlavně v lokalitách Malý a Velký Kotel, jde o návětrné strany, kde se sníh ukládal ve větší míře," upozornil náčelník horské služby Klimeš.

Právě tuto lokalitu i přes varování vyhledávají milovníci adrenalinové jízdy ve volném terénu. V minulých letech pod lavinou zemřel snowboardista a skialpinista, další lidé se zranili.