Centrem zájmu veřejnosti se v sobotu 28. února staly Osvětimany, městys s ani ne tisícovkou obyvatel, ležícím na jižním okraji Chřibů. Koná se tam totiž svatba kancléře prezidenta republiky i místního obyvatele a zastupitele Vratislava Mynáře s půvabnou televizní moderátorkou Alexandrou Noskovou. Kancléřovým svědkem je navíc osobně hlava státu, a to je dobrý důvod k tomu, abych si vidět takovouto příležitost nenechal uniknout ani já.

Šéf prezidentské kanceláře Vratislav Mynář se v Osvětimanech oženil s moderátorkou České televize Alexandrou Noskovou. Za svědka mu šel prezident Miloš Zeman

Krátce před 12. hodinou proto zaujímám strategickou pozici před osvětimanským kostelem sv. Havla a společně s několika desítkami dalších přihlížejících vyhlížím svatební procesí.

„Pana prezidenta jsme tady u nás viděli už dvakrát, takže jsem zvědavá spíš na pana Mynáře," sděluje mi třináctiletá Osvětimaňačka Barča Rajsiglová s tím, že se pak možná půjdou s kamarádkou Natálií podívat i k penzionu, kde se má konat veselka.

Svatebčané dorazili autobusem

Bystřící policejní ochranka značí, že se nejspíš něco začíná dít. Za chvíli už slyším těžkopádné funění motoru.

„To nebude vládní limuzína," říkám si.

A vidím, že k osvětimanskému kostelu, který je položen na kopci uprostřed vesnice, pomalu stoupá opentlený autobus ČSAD Uherské Hradiště. Zastavuje a z jeho útrob se začíná hrnout dav svatebčanů.

Mezi prvními vystupuje také ženich Vratislav Mynář.

„Hele, pan prezident," hlásí poblíž mě stojící starší žena. A opravdu. Od autobusu míří ke kostelním schodům rozvážným krokem za pomoci hole a ochranky prezident České republiky Miloš Zeman. Pomalu je všechny zdolává, až stane u vrat osvětimanského chrámu. Tam musí čelit výzvě v podobě uvítacího přípitku. S úsměvem si přiťukne s okolostojícími a nadvakrát se s „welcome drinkem" vypořádá.

Šéf prezidentské kanceláře Vratislav Mynář se v Osvětimanech oženil s moderátorkou České televize Alexandrou Noskovou. Za svědka mu šel prezident Miloš Zeman

Sotva se autobus složitým manévrem na nevelké ploše před kostelem vytočí, přijíždí opentlená limuzína černé barvy.

„Prosím vás, můžete laskavě uvolnit místo," opakovaně žádají i přikazují členové policejní ochranky přítomné novináře. Ti totiž stříhnou s připravenou fototechnikou u dveří spolujezdce.

A vzápětí je jasné, koho očekávají. Z vozidla vystupuje nevěsta, dvaatřicetiletá Alexandra Nosková. Sotva však učiní několik kroků, už se zastavuje a otáčí. To jí totiž zrovna jeden ze členů ochranky přišlápl zadní díl šatů.

Krátce na to za odbíjení zvonů mizí i ona v útrobách svatostánku.

„Politiků jsme sice vezli už celkem hodně, ale prezidenta ještě ne," sdělují mi řidiči ČSAD Uherské Hradiště Lubomír Gerysek a Vladimír Hrdina, kteří mají dnes tu čest vozit svatební hosty v Osvětimanech. Sedí v přistaveném autobusu a společně s desítkami přihlížejících před kostelem čekají, až bude po svatebním obřadu. Ten probíhá v poměrně tradičním duchu. Ovšem pouze do doby, než se oddávající farář Anton Kasan chopí kytary a novopečeným manželům zahraje svou vlastní píseň o lásce.

Pózování fotografům

Blíží se třináctá hodina a vrata osvětimanského kostela se rozevírají. Začínají vycházet první svatebčané.

Šéf prezidentské kanceláře Vratislav Mynář se v Osvětimanech oženil s moderátorkou České televize Alexandrou Noskovou. Za svědka mu šel prezident Miloš Zeman

„Bylo to krásné. Budeme mít velice hezkou památku," líčí dojatě postarší seniorka, která opouští chrám mezi prvními. Vzápětí se objevují také novopečení manželé, tentokrát již společně, bok po boku. Sestoupí několik schodů a společně se svatebčany pózují fotografům. Poté zdolají zbývající schody a pod stále sílícím tlakem svého okolí si dají svatební polibek. Fotoaparáty cvakají, kamery běží, potlesk nabírá na intenzitě.

„Pevně věřím, že v čase televizních novin budu Alexandru poslouchat ze zpráv já a po zbytek času snad ona mě," odpovídá s úsměvem Vratislav Mynář na dotaz, kdo bude mít v čerstvém manželství „navrch".

Svatba Vratislava Mynáře a Alexandry Noskové vstupuje do svého dalšího dějství. Svatební hosty vítá osazenstvo Mynářova penzionu Malovaný, nacházející v sousedství lyžařského vleku v Osvětimanech.

Společně s novomanželkou nasedá do nazdobené limuzíny a jejich krok vzápětí následují i ostatní svatebčané. Ti míří do autobusu. Mezi prvními je také prezident Miloš Zeman. Zaujímá místo v nejprostornější části vozu. Kolona se zvolna dává do pohybu a prezident republiky s úsměvem mává přes sklo přihlížejícím.

Vratislav Mynář (1967) je podnikatel a politik, v minulosti byl předsedou Strany Práv Občanů – Zemanovci (SPOZ). Od 14. března 2013 zastává post vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Miloše Zemana. Byl rovněž členem zastupitelstva Zlínského kraje, v současnoti je také zastupitelem městyse Osvětimany. Jeho partnerkou je od konce roku 2013 moderátorka České televize Alexandra Nosková (1983). Pár v prosinci 2014 potvrdil, že očekává narození dítěte. S osobou Vratislava Mynáře média spojují také několik kauz, mezi které patří například údajný velmi levný nákup vily v pražských Strašnicích. Kritizován je také za průtahy v souvislosti s udělením bezpečnostní prověrky.