Dosud nebylo možné venkovní posezení mimo sezonu provozovat.

Majitel z Caffé Trieste se rozhodl, že s tímhle omezením něco udělá. Vydal se cestou stolků, na kterých ležela petice. Odkazoval se přitom na petiční právo.

Nakonec od Olomoučanů a turistů sesbíral přes šestnáct set podpisů.

„Nikdy jsem nikoho neoslovoval, prostě tam byl papír s propiskou. Dvě sezony trvalo, než se k tomu město vyjádřilo kladně. Kdyby se člověk jen dotazoval oficiální formou, mohlo by to trvat deset let. Ale když jsme to pojali jako protest, šlo to daleko rychleji," ohlédl se Radim Petr.

Podrobnosti ohledně novinky zatím zná jen v obrysech.

„Vím ale, že povolené budou stolečky na stojáka nebo židle a stoly. Bez pódia. S tím souhlasím. Chci poděkovat všem, kdo se na tom podílel. A to ze strany města i lidem, kteří mě podpořili," dodal podnikatel, který se nyní odvolává proti pokutě vyměřené na šestadvacet tisíc korun za neoprávněné užívání chodníku.

Dohodnou přesná pravidla

Změnu pro restauratéry přinesly schůzky města a památkářů.

„Našli jsme kompromis, provozovatelé kaváren a restaurací v centru města budou mít možnost umístit před své podniky zimní mobiliář," oznámil primátor Antonín Staněk (ČSSD) po jednání.

Účastnili se ho také náměstek primátora Aleš Jakubec (TOP 09), ředitel olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu František Chupík a vedoucí oddělení památkové péče magistrátu Vlasta Kauerová.

Na dalších schůzkách se budou dohadovat pravidla, co lze a nelze na chodníky v centru přes zimu umístit.

Výsledek pak schválí radní, podle odhadů do prázdnin.

Každodenní uklízení

„Ustoupili jsme od zimních předzahrádek, které nepřipouští regulační plán městské památkové rezervace, a vyjednali umístění zimního mobiliáře, který s ním v rozporu není," dodal primátor.

„Bude zahrnovat buď stolky konzumační nebo běžné stolky se židlemi, a to za podmínky jejich každodenního odklízení," vyjmenoval.

Teplomety, ohrazení a pódia povolené nebudou.

„Jsem přesvědčen, že se podaří najít přijatelnou míru omezení pro užívání centra města uvažovanou formou při uchování jeho nezaměnitelných památkových hodnot," uvedl František Chupík.

Už letošní zimu

Radnice si od zimního venkovního posezení slibuje oživení centra i cestovního ruchu.

„Zimní mobiliář v městské památkové bude povolován v období od 1. listopadu do 31. března. Rozhodně bychom chtěli, aby si lidé mohli užít venkovního posezení už nadcházející zimu," doplnil náměstek Jakubec.

Letní zahrádky restaurací jsou nyní povolené od začátku dubna do konce října.