Kreativně edukační centrum vyroste v areálu střední školy polygrafické ve Střední Novosadské ulici. Projekt připravilo Moravské divadlo Olomouc (MDO) a město Olomouc jako jeho zřizovatel na něj nyní dostalo dotaci z Národního plánu obnovy ve výši přibližně 38 milionů korun.

Olomoučtí zastupitelé na zasedání v minulém týdnu schválili smlouvu s hejtmanstvím, která nyní čeká na schválení krajského zastupitelstva. „Kromě nových dílen pro výrobu scénických dekorací a dalších kreativních učeben se tam ve spolupráci se školou otevře unikátní středoškolský obor v České republice zaměřený na jevištní technologie,“ sdělila mluvčí MDO Pavlína Dočkalová.

Městský úřad v Hranicích. Ilustrační foto
Žádosti o příspěvky na činnost v Hranicích na rok 2024 se podávají do konce září

Nový obor zakončený maturitou bude zaměřený také na kreativní oblast. Absolventi by pak měli najít uplatnění jako jevištní technici, osvětlovači, zvukaři či produkční v kulturních centrech nebo jako výtvarníci scénických dekorací.

Kromě kreativně edukačního centra vzniknou v moderní novostavbě nové dílny pro výrobu scénických dekorací divadla. Počítá se také se dvěma učebnami pro technické předměty nového oboru a prostorem pro pořádání kreativních workshopů pro veřejnost, které v Moravském divadle Olomouc rozvíjí Ateliér MDO.

„Zaměstnanci divadla se budou přímo podílet na praktické výuce studentů nového oboru. Jedná se také o dalších možnostech spolupráce, například o zapojení do výuky technických předmětů,“ vysvětlila Pavlína Dočkalová.

Starostka Města Libavá Štěpánka Tichá
Má starosta Libavé skončit, či pokračovat? Politolog: Rozhodovat mají voliči

Náklady na stavbu moderního areálu podle ní dosáhnou přibližně 120 milionů korun, dotace z Národního plánu obnovy pokryje asi 38 milionů.

„Zbylých 82 milionů si mezi sebe rozdělí Olomoucký kraj, který poskytne 40 milionů a město Olomouc. Aktuálně probíhá příprava projektové dokumentace. Předpokládané zahájení provozu je do konce roku 2025,“ dodala mluvčí Moravského divadla.