„Strana měla možnost předložit do 4. září všechny podklady, na základě kterých bylo sestaveno pořadí. Pokud by při sestavení kandidátek bylo vše v pořádku, jak vedení ČSSD tvrdí, neměl by být problém podklady předložit a vyhnout se podezření z manipulace při sestavení pořadí kandidátů," uvedl právní zástupce kritiků kandidátky a bývalý sociální demokrat Pavel Němec, který v otevřené výzvě odeslal vedení návrh na smír. Podklady dostal, ale podstatná část chyběla. Pořádal proto o doplnění a možnost vystoupit na jednání předsednictva a ústřední kontrolní komise.

Kvůli kandidátce se už sociální demokraté a nestraníci z Mohelnice na soud obrátili. Ten návrh na vydání předběžného opatření zamítl. Podle Němce mu však dal částečně za pravdu, když v odůvodnění konstatoval mimo jiné, že na straně krajského výboru v Olomouci došlo k postupu v příkrém rozporu se stanovami.

SOUVISEJÍCÍ: Krajská kandidátka ČSSD platí, soud rebelantům nevyhověl

„Ukazuje se, že námitky členů ČSSD z Mohelnicka byly oprávněné. Na postup sestavení kandidátní listiny na krajském vedení strany si stěžuje dokonce samotný předseda okresního výboru ČSSD v Šumperku Pavel Martínek, který, ač sám sebe zvolil na první místo okresního pořadí, ocitl se až na šestém místě krajské kandidátky. Tento postup krajského výboru ČSSD pak sám označil za porušení kritérií, podle kterých měl být umístěn na místě pátém," prohlásil Němec.

Regionální šéf Jiří Zemánek opakovaně odmítl pochybení při sestavování krajské kandidátky, nařčení z manipulace a nerespektování stranických stanov.

„Pan Němec si otevřenou výzvou pouze otevřel dveře k tomu, aby se mohl znovu objevit s nějakou žalobou u soudu. Chce něco, o čem už jsme diskutovali," reagoval Jiří Zemánek. „Po právní stránce je všechno v pořádku. Další soudní opatření musí skončit úplně stejně jako předchozí," uvedl.
Podle Němce okresní i krajská ČSSD rozhodla za zavřenými dveřmi.

„Samotné hlasování v tajné volbě jen maskuje předem dohodnutý postup, kdy o tom, kdo na listině bude nebo ne, rozhoduje několik vlivných krajských politiků," uvedl Němec.

Pokud do konce týdne nedojde k dohodě, jsou kritici kandidátky připraveni podat návrh k soudu znovu, a to počátkem příštího týdne.

„Pokud se nepodaří soudně věc projednat ještě před registrací kandidátky, nevylučuji podání žaloby na neplatnost voleb poté, co budou oznámeny výsledky voleb. Jasně se ukazuje, a to i na příkladu stížnosti okresního předsedy ČSSD Martínka, že někteří kandidáti byli nesprávným a diskriminujícím způsobem vyloučeni z možnosti kandidovat," sdělil Němec.

Podle Zemánka jde o snahu poškodit ČSSD před volbami a osobní problém bývalého člena ČSSD, který se s vyloučením nevyrovnal. „Pokud by to tak nebylo, volí úplně jiné cesty. Odešle-li otevřenou výzvu, musí vědět, jakou dostane od stranických orgánů odpověď, navíc podpořenou rozhodnutím soudu. Zřejmě se touží zviditelnit, možná se vnitřně neztotožnil s tím, že už není členem sociální demokracie," uzavřel.