Do České republiky se vrátil až s vysokoškolskými studii a už tady také zůstal.

„Vyrůstal jsem v Púchově, kde jsem také vychodil základní školu a gymnázium. Pak jsem odešel studovat Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Promoval jsem v roce 2000," připomíná Vladimír Vaculín.

Jako čerstvý lékař hledal práci. V oboru, ve kterém chtěl působit, ji ale doma na Slovensku nenašel.

„Proto jsem nastoupil do nemocnice na Vsetín. Shodou okolností jsem dostal o dva, tři měsíce později nabídku i na Slovensku. Ale tady se mi líbilo, tak už jsem zůstal," říká nyní devětatřicetiletý lékař.
Začátky v České republice pro něj podle vlastních slov nebyly obtížné. „Řeč je podobná, zvyky i životní styl víceméně stejné. Navíc vzdálenost ze Vsetína do Púchova je jen nějakých třicet kilometrů," vypočítává výhody Vladimír Vaculín.

Zapadl velmi rychle.

„Lidé jsou tady příjemní, přátelští. Najít si kamarády proto nebylo tak těžké. S žádnou záští jsem se nepotkal," dodává lékař plynulou češtinou jen s mírným náznakem slovenského přízvuku. Slovenštinu ve své lékařské praxi vůbec nepoužívá a má pro to jednoduché vysvětlení. „Když jsem mluvil slovensky na pacienty, tak někteří starší tomu samozřejmě rozuměli. Ale u mladších už bylo patrné, že slova jsou rozdílná. A ne všemu rozuměli. Ptal jsem se například: Máváte často chrípku? A pacient se ptal: Čím to mávám?" líčí jeden z úsměvných momentů Vladimír Vaculín.

Dodává, že ačkoliv jeho manželka je také ze Slovenska, i se svými dvěma dětmi doma mluví Česky. „Vyrůstají v Čechách," vysvětluje stručně lékař.
Stejnou kariérní cestu jako Vladimír Vaculín volila po rozpadu Československa a později po vstupu do Evropské unie řada slovenských lékařů. Nejprve to podle něj bylo motivováno lepšími platovými podmínkami. „Ty už se nyní vyrovnávají a motivace je jiná. Je to spíše o poznání jiné země, snaze osamostatnit se," míní Vladimír Vaculín.

Ve vsetínské nemocnici pracoval čtrnáct let. Nejprve pět let na pozici zástupce primáře, poté jako vedoucí lékař gastroenterologického oddělení. Letos v únoru ale nemocnici opustil a osamostatnil se. Ve Vsetíně otevírá hned dvě privátní praxe – ordinaci všeobecného praktického lékaře a gastroenterologickou ambulanci, která je specializovaná na onemocnění zažívacího traktu, žaludku a střev. Nechybí poradna zaměřená na onemocnění jater.

„Navážu na práci, kterou jsem dělal v nemocnici," říká lékař s více než desetiletou praxí v tomto oboru.
Vladimír Vaculín stále přijímá nové pacienty.

„Snažím se vycházet vstříc hlavně co se ordinační doby týče. Budeme mít proto prodloužené ordinační hodiny i na odpoledne. Doba je těžká a lidé musí být v práci. Zaměstnání se hledá těžce a ne každý zaměstnavatel má pochopení pro návštěvy lékaře," vysvětluje lékař.