Obtížnou trasu, vhodnou spíše pro zkušené cyklisty, odstartujeme v Protivanově, poté se vydáme do Nivy přes kemp Baldovec a Rozstání zpět do Nivy a pak dále přes Repechy, Hamry, Podhradský rybník, Mostkovice, Hloučelu a naši cestu završíme v Prostějově.

Téměř padesát kilometrů dlouhá trasa plná malebných rybníčků, řek, tajuplných lesů a krásných výhledů začíná v Protivanově.

Odtud se vydáme cyklotrasou číslo 5029 po silnici směrem na Nivu, které dominuje krásná zvonice. Na rozcestí za návsí pokračujeme cyklotrasou číslo 5075 směrem na Sloup.

Po dvou kilometrech odbočíme doleva na cyklotrasu číslo 5076 ve směru na Baldovec.

„Trasa nás vede lesním údolím podél potůčku, rybníčku, skautského tábora a kamenolomu na rozcestí cyklostezek. Pokud budeme chtít pokračovat nejkratší cestou, vydáme se doleva do kempu Baldovec. Pokud si ale budeme chtít výlet zpestřit, pojedeme doprava po cyklotrase číslo 5118 krásným údolím Bílé vody do malebné vesničky Holštejn. Leží sice již za hranicemi Olomouckého kraje, ale mimo zříceniny hradu tu v jedné z mnoha místních jeskyní dozrává slavný sýr Niva," navrhl jeden ze zajímavých cílů Jiří Rozbořil.

Na kole s hejtmanem Drahanskou vrchovinou

Prohlídka zámku i posilnění na cestu

Obcí, jejíž název slavný sýr nese, jsme na začátku naší cesty projížděli a nyní se přes kemp Baldovec a Rozstání, kde odbočíme na cyklotrasu číslo 5029, zpátky po silnici do Nivy vrátíme.

„V Nivě najedeme na cyklotrasu číslo 5075 a zamíříme do Repech. Sedm kilometrů dlouhý sjezd nádhernou lesní stezkou Remešským žlebem nás dovede kolem hamerských rybníků k plumlovské přehradě," popsal další trasu Jiří Rozbořil.

Zde se také můžeme pokochat zámkem Plumlov a zajít například na prohlídku dvou podlaží jeho sklepů, kde nám průvodce povypráví několik příběhů a bájí o Plumlově a jeho okolí. Samozřejmostí je také řada občerstvoven, kde se můžeme posilnit na další cestu.

Od zámku se vydáme do Mostkovic a poté do Prostějova. Cesta vede biokoridorem Hloučela, kde je kromě samotné říčky Hloučela krásný lesopark, který na jejích březích tvoří souvislý pás přírodní zeleně na okraji Prostějova.

V příštím díle se vydáme na lehkou trasu po cyklostezce Bečva.