Poprvé vyrazíme na více než třicet kilometrů dlouhou trasu z Náměště na Hané přes Slatinice, Čechy pod Kosířem, Laškov a zpět do Náměště na Hané.

„Tato cyklotrasa je mi hodně blízká, protože je na ní spousta krásných zastavení. Není nijak výrazně náročná a myslím, že si s ní poradí i středně zdatní cyklisté," naznačil k náročnosti terénu hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Na okružní jízdu vyrazíme z Náměště na Hané, kde je mimo jiné k vidění krásný klasicistní zámek, jehož chloubou je expozice arcibiskupských kočárů z 18. a 20. století.

Vydáme se rovinatým terénem směrem na Olomouc po cyklotrase číslo 6025. Do Loučan pojedeme po místní cyklostezce a dále po silnici až do Těšetic, kde odbočíme na cyklotrasu číslo 6034 směrem na Rataje, Luběnice a Slatinice.

S hejtmanem na kole po Olomouckém kraji - 1. trasa z Náměště na vrchol Hané

Slatinice: ideální občerstvovna

Právě ve Slatinicích jsou ideální podmínky pro občerstvení a malý oddech před náročnějším terénem.

„V lázeňském městečku se můžeme zastavit v některé z místních občerstvoven, zajít si prohlédnout lázeňský areál založený na léčivé síle sirné vody nebo navštívit místní muzeum veteránů," doporučil několik zajímavých cílů Jiří Rozbořil.

Po oddychu nás čeká náročnější část trasy. Nejprve projedeme Slatinkami a poté přijde stoupání na Velký Kosíř, který se tyčí 442 metrů nad mořem.

Z vrcholu až k dalšímu zámku Čechy pod Kosířem je to už jen z kopce.

„Čechy pod Kosířem nabízí spoustu krásných zastavení. Je zde k vidění zámek se zámeckým parkem, kde rád pobýval i malíř Josef Mánes, hasičské muzeum i muzeum historických kočárů. Když jsem tudy projížděl, chybělo mi na zámku nějaké místo, kde by se mohli cyklisté občerstvit. To se ale bude v rámci rekonstrukce budovat," doplnil Jiří Rozbořil.

Několik zámků a krásná krajina

Odpočatí vyrazíme po cyklotrase číslo 5028 přes Pěnčín až do Laškova, kde najdeme také jeden zámek.

A pokud jich ještě nebudeme mít dost, můžeme po zelené turistické značce dojet do Krakovce, kde najdeme další zámeček.

Stejnou cestou se vrátíme zpět do Laškova a po necelém kilometru, za posledním laškovským domkem, se rozhodneme, kterou trasou se vydáme.

„Máme dvě možnosti. Tou první budeme pokračovat po stezce polní cestou po levé straně, kde nás čeká průjezd zalesněným údolím říčky Šumice a následně přírodní park Terezské údolí, který nás dovede až do Náměště na Hané. Druhou možností je pokračování po zelené a následně červené značce až k myslivně Hradecký Dvorek, kde se napojíme na cyklotrasu 6033, která nás dovede zpět do Náměště na Hané," vysvětlil Jiří Rozbořil.

Během 34 kilometrů dlouhé vyjížďky jsme tak navštívili několik zámků, zavítali hned do tří muzeí a projeli krásnou krajinou Olomoucka a Prostějovska.

Příště vyrazíme kolem řeky Bystřice do podhůří Jeseníků.