Pětapadesát kilometrů dlouhou cestu odstartujeme v Olomouci, odkud se vydáme po cyklotrase číslo pět na Bystrovany a Velkou Bystřici.

„Je to krásná trasa, na které se podíváme až do podhůří Jeseníků. Musím však upozornit, že je celkem náročná, vhodná spíše pro zdatnější cyklisty," naznačil k náročnosti terénu hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Už na prvních kilometrech mohou cyklisté zastavit na mnoha zajímavých místech.

V Bystrovanech si milovníci přírody prohlédnou například arboretum s dvěma sty druhy cizokrajných dřevin a rostlin a jezírko s vodopádem. Ve Velké Bystřici je pak čeká Hanácké folklorní muzeum nebo amfiteátr.

Z Velké Bystřice pokračujeme po cyklotrase číslo 6009 až do Mariánského Údolí. Celý úsek z Bělidel až po Ma-riánské Údolí je pro cyklistiku ideální. Je vedený v obcích po málo frekventovaných cestách a mimo obce po asfaltových cestách nebo cyklostezkách.

Z Mariánského Údolí trasa pokračuje údolím řeky Bystřice na Hlubočky a Hrubou Vodu, kde už se terén začíná zvedat.

„Kdo si bude před výšlapem potřebovat odpočinout, může se zastavit ve skiareálu v Hlubočkách a tam si třeba vyzkoušet terénní minikáry a dát si něco dobrého k jídlu a pití," doporučil jeden ze zajímavých cílů Jiří Rozbořil.

Cyklovýjižďka s hejtmanem

Pro zdatnější kolaře

Úsek z Hrubé Vody do Jívové a Hraničných Petrovic je vhodný spíše pro zdatnější cyklisty, protože zde musíme překonat značné převýšení.

„Při cestě na Jívovou je třeba překonat hodně náročný kopec. Není to úplně nejlepší terén například pro rodiny s malými dětmi. Na druhou stranu vždycky se dá z kola sesednout a vyjít kopec pěšky," radil Jiří Rozbořil.

Oddych přichází za Hraničnými Petrovicemi, kde se z kopce vydáme až k Těšíkovské kyselce, která nabízí ideální místo pro osvěžení. Je zde pramen výborné železité minerální vody, která je známá již od 17. století.

Odpočatí vyrazíme po cyklotrase 6029 do Bělkovic-Lašťan.

„Cesta je z kopce a vede po silnici podél Trusovického potoka. V Bělkovicích ji opustíme a najedeme na novou cyklostezku směřující do Bohuňovic a Bělkovic. Před Olomoucí pak vjedeme do černovírského lesa a odtud zamíříme přes Černovír do centra Olomouce," vysvětlil závěr Jiří Rozbořil.

Během náročné cesty narazí cyklisté na spoustu dalších restaurací a hospůdek, ve kterých se mohou posilnit a občerstvit před jízdou.

Příště vyrazíme na vyjížďku Drahanskou vrchovinou.

První výjižďka: Z Náměště na vrchol Hané