Slavnostní otevření nové sportovní plochy, která bude mít následující čtyři měsíce široké využití, se uskutečnilo na přerovském zimním stadionu v sobotu ve čtrnáct hodin.

Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík (ČSSD) a primátor města Přerova Jiří Lajtoch (ČSSD) při něm přestřihli zahajovací pásku a vhodili in-line hokejistům puky na vhazování.

Nový povrch bude na zimním stadionu do konce července a využívat ho budou především sportovní kluby. Veřejnosti zpřístupněn v dohledné době ovšem nebude.

Celou sobotu se na stadionu hrál turnaj v in-line hokeji, kterého se zúčastnilo celkem pět družstev, včetně juniorské reprezentace České republiky. Přišlo je povzbudit několik desítek diváků.

Ty přivítala zcela nová plocha modré barvy, která může být využívána pro mnoho sportů.

„Nová umělá plocha má stejné rozměry jako ledová plocha a je uzpůsobena na in-line hokej, hokejbal nebo florbal. Může být také předělána nalepením barevných pásek na volejbalové, nohejbalové nebo třeba basketbalové hřiště,“ uvedl provozovatel zimního stadionu, ředitel společnosti Teplo, Jaroslav Klvač.

Nadšení z plochy sdílelo mnoho přítomných hokejistů.

„Můžou se tu pořádat zápasy různých kategorií in-line hokeje. Nemusíme jezdit dlouhé vzdálenosti na tréninky a můžeme tu trénovat každý den,“ pochvaloval si jeden ze zakladatelů in-line hokejového klubu Nightbirds Přerov Patrik Škandera.

Pro veřejnost to nebude

Jednání se sportovními oddíly pro její využití stále probíhá. Veřejnost se však na plochu pravděpodobně nedostane.

„Primárně ji nabídneme sportovcům a oddílům na kondiční tréninky a přípravy. Je to novinka, takže stále hledáme možnosti využití. Zpřístupnit plochu veřejnosti ale zatím neuvažujeme – až budoucnost ukáže,“ řekl Jaroslav Klvač.

Provozovatelé mají totiž obavy o její poničení nevhodnou sportovní výbavou.

„Máme obavy. Přece jenom by kolečka silničních bruslí mohla povrch plochy poškodit,“ prozradil provozovatel stadionu Jaroslav Klvač.

Někteří návštěvníci by zpřístupnění plochy pro veřejnost ocenili.

„Plocha se mi líbí, ale doufám, že sem pustí i veřejnost. Dnes jsme tu přisel se synem, abych zjistil, jestli si tu můžeme přijít někdy zajezdit na bruslích. Určitě je ale fajn, že se to do srpna takto sportovně využije,“ řekl návštěvník stadionu Pavel Vavrouš z Dřevohostic.

Některým lidem, včetně hejtmana Olomouckého kraje, přijde venkovní bruslení na in-line stezkách lepší variantou.

„Myslím si, že hodně lidí raději vyjede na in-line stezku do přírody, protože to přinese více pozitivních zážitků než jízda v uzavřené hale. Je to samozřejmě na diskuzi, zda tento prostor využít i pro širokou veřejnost. Musí se ale respektovat provozní podmínky fungování zimního stadionu,“ sdělil hejtman Olomoucké kraje Martin Tesařík.

Kulturní akce nechystají

Provozovatelé zimního stadionu neuvažují ani o pořádání kulturních akcí.

„Zkoušeli jsme tu v minulosti pořádat koncet a neosvědčilo se to, zejména z hlediska malé návštěvnosti,“ zmínil Jaroslav Klvač.

Celkem plocha přišla provozovatele na 650 tisíc korun.

„Olomoucký kraj přispěl na realizaci významnou částkou 550 tisíc. Myslím, že tato plocha je pro aktivní sportování a různé in-line ligy určitě potřebná věc. Podle mě je důležité, aby se zimní stadion mohl využít i v měsících, kdy se nehraje lední hokej,“ sdělil hejtman Olomouckého kraje.

Její zbudování šlo rychle.

„Díky přispění Olomouckého kraje jsme tuto dráhu mohli zrealizovat velmi rychle, prakticky během měsíce,“ sdělil primátor města Přerova Jiří Lajtoch.

Oficiální plocha mistrovství světa

Přerovský zimní stadion je čtvrtým sportovištěm ve střední části Moravy, který se takovou kvalitní plochou může pochlubit. Další jsou v Olomouci, Novém Jičíně a ve Zlíně.

„Plocha je z umělé hmoty a je rozkladatelná. Záruku na ni máme deset let a je vyrobená z kvalitních nerecyklovatelných materiálů,“ prozradil Jaroslav Klvač.

Splňuje nejpřísnější požadavky.

„Plocha je oficiální plochou na mistrovství světa a je tedy nejlepší in-line plochou na světě,“ chválil ji Patrik Škandera.

Město Přerov chce v dohledné době dokončit kompetní rekonstrukci stadionu.

„Každý rok máme v plánu určitou část jeho modernizace. Snažíme se momentálně o dořešení zateplení přední a zadní strany stadionu, aby se snížily jeho provozní náklady,“ řekl primátor města Přerova.

Vylepšení čeká i přerovský bazén

Další sportoviště, které spravuje město Přerov – areál koupaliště, kde se na podzim minulého roku vytvořila nová atrakce – divoká řeka, se také dočká vylepšení.

„Máme s bazénem, na který byl zpracován projekt zhruba na 120 milionu korun, další záměry. Jedná se o vybudování tobogánu a dalších zpříjemňujících prvků,“ dodal Jiří Lajtoch.

Příští rok by také mohlo dojít k navýšení míst místní volejbalové haly.

„V současné době jednáme se Sportovním klubem Přerov o převzetí haly, kde se hraje extraliga ve volejbale. Tam plánujeme rozšířit počet míst na tribuně,“ uzavřel primátor Přerova.