Sochařské prvky osazovali stavebníci na most s pomocí těžké techniky. Nejprve bylo nutné je připevnit lanem, a pak se mohly dát betonové pahýly „do pohybu“. Na to, aby byly natočené do ideální polohy, dohlížela osobně autorka monumentů Ivana Šrámková.

Jak mají být jednotlivé skulptury na mostě rozmístěny?

Tři stromy z betonu budou instalovány v místě blíže k sokolovně. Směrem do centra k nim přibude bronzový pták o výšce 2,5 metru, který má být upevněný na čtyřmetrovém soklu. Vstup do centra ve směru od sokolovny pak zkrášlí zubr ze stejného materiálu. I jeho výška je 2,5 metru.

Stromy budou mít barevná světla

Stromy budou mít na konci pahýlů, které ztvárňují větve, barevná světla. Všechny prvky mají symbolizovat návrat k přírodě. Zubr jako symbol života na zemi a znaku města, pták jako výraz volnosti a svobody a stromy zastupují rostlinnou říši.

„Stromy mají na výšku pět metrů, i když to tak nevypadá. Jsou ze sklobetonu, což je materiál, který je velmi tvrdý. Uvnitř je pevná konstrukce z rour a celé je to vyplněné betonem. Jeden váží přibližně tunu. Most je horizontální, a tak jsem na něj chtěla umístit něco na výšku,“ shrnula svůj záměr Ivana Šrámková.

Podle ní už jsou všechny skulptury hotové a nyní se pouze dokončují práce na zubrovi. „Zbylé dvě bronzové sochy chceme do Přerova převézt počátkem dubna,“ řekla autorka. Ta na díle pracovala více než rok a pomáhali jí dva sochaři.

Zubra bude chtít někdo brzy určitě osedlat

Nejen odborníci, ale i laici, však nad vzhledem nových sochařských prvků příliš nejásají. Jedni se obávají jejich zničení, druzí kritizují vzhled.

„Já osobně jsem zastáncem tradičního pojetí a umístil bych sem například sochu Jana Nepomuckého. Ta zde totiž v minulosti stála. Jan Nepomucký je navíc patronem poutníků a ochráncem před povodněmi. Na nový most bych ale neumístil původní barokní sochu, která je teď před kostelem svatého Vavřince, ale nové dílo – třeba od uměleckého kováře Igora Kitzbergera,“ vyjádřil už dříve svůj názor Radim Zapletal z Přerova, který prosazoval návrat k historické podobě Tyršova mostu.

„Nic proti ničemu, ale už vidím, jak to dopadne. Bronzového zubra bude chtít brzy někdo osedlat, na pahýly stromů budou možná opilci odkládat oblečení,“ obává se jeden z místních Radovan Krobot. Terčem vandalů se v minulosti stala třeba socha vládce moří Neptuna u městských hradeb, která přišla několikrát o trojzubec. Někdo ho vytrhl a vhodil do Bečvy.

ČTĚTE TAKÉ: Magnetická finta při losování zakázky na Tyršův most? Realita nebo sci-fi

Zátěžová zkouška proběhne 14. dubna

Podle náměstka přerovského primátora Michala Záchy (ODS) spěje stavba Tyršova mostu do finále. „Dnem „D“ bude 14. duben, kdy proběhne zátěžová zkouška. Do té doby musí být na mostě všechno – mostovka, zábradlí, sochy i lavečky. V případě soch budu jednoznačně prosazovat nátěry proti grafiti, protože bych se nerad týden po otevření mostu dočkal nějakého překvapení,“ uzavřel Michal Zácha.