„Po rezignaci Michala Haška a dalších představitelů tzv. pučistů ve vedení ČSSD nevidíme již nutnost domáhat se soudní cestou zpochybnění výsledků voleb v Olomouckém kraji," uvedl Němec. Sporem o sestavení kandidátky ČSSD v Olomouckém kraji by se podle Němce měla nyní zabývat kontrolní komise strany.

Mohelničtí členové ČSSD šéfa Sobotku podle Němce informovali také o tom,že jsou připraveni vzít zpět již podanou žalobu na neplatnost kandidátní listiny, kterou projednává pražský soud.

„Osoba předsedy ČSSD Sobotky, jehož názorů si dlouhodobě vážíme a stojíme za ním, je pro nás zárukou řádného prošetření porušení demokratických principů při sestavení olomoucké krajské kandidátky do Poslanecké sněmovny," podotkl.

Řádné přezkoumání sestavení kandidátky v Olomouckém kraji stranickými orgány podle Němce dosud blokoval šumperský okresní výbor ČSSD i krajská organizace strany. V čele těchto organizací prý stojí lidé, kteří podporují bývalého místopředsedu ČSSD Michala Haška. Ostrý povolební střet uvnitř sociální demokracie ale nakonec vyhrálo křídlo šéfa strany Sobotky. Kvůli aféře okolo takzvané lánské schůzky odstoupil Hašek i jeho vlivný spojenec, šéf poslaneckého klubu, Jeroným Tejc.

Šumperský okresní výbor ČSSD mezitím mohelnickou organizaci strany zrušil a jeho vedení oznámilo, že chce nespokojené členy vyloučit ze strany. Němec dnes proto zaslal ústřednímu výkonnému výboru a ústřední kontrolní komisi ČSSD žádost o zrušení usnesení okresního výboru, který nejpočetnější organizaci ČSSD na Šumpersku rozpustil a rozhodl o vyloučení všech členů jejího vedení.

„Nelze přece trestat člena strany za to, že má jiný názor, za kterým si stojí i případně až u soudu," řekl Němec.

Podle Němce, který byl v lednu ze strany vyloučen, sestavení kandidátky neodpovídalo demokratickým principům. Sestavena prý byla úzkým okruhem straníků. Šéf olomoucké krajské organizace ČSSD Jiří Zemánek ale tvrdí, že kandidátka byla sestavena regulérně a je přesvědčen o tom, že u soudu právní zástupce a bývalý člen strany Němec v jedné osobě uspět nemůže.

„Předpokládám, že pan Němec si je naprosto vědom, že soud to už dvakrát zamítl. Kandidátka je sestavena podle všech regulí a demokratických principů a žádný soud nemůže rozhodnout jinak. Nechápu, proč to podává," řekl již dříve ČTK Zemánek.

Soud návrh na předběžné opatření zamítl již na přelomu srpna a září a poté znovu v polovině září. Nespokojenci z řad sociální demokracie jím chtěli zabránit podání stranické kandidátky v Olomouckém kraji.