Emise medailonu z ryzího zlata dosáhne počtu pouhých devatenácti kusů. Mincovna razí také variantu stříbrnou a měděnou

Lícní strana medailonu evokuje pocit rozčarování a zmaru, kdy českého lva v noci na 21. srpna 1968 symbolicky přejely pásy spojeneckých tanků vojsk Sovětského svazu, Německé demokratické republiky, Polska, Maďarska a Bulharska.

Operace Dunaj tak násilně ukončila demokratizační proces v Československu, známý dnes jako Pražské jaro. V opisu je uveden text VPÁD VOJSK VARŠAVSKÉ SMLOUVY. U levé nohy lva jsou umístěny značky mincovny, stejně jako autorská značka Lenky Nebeské, která výtvarný návrh vytvořila.

Rubová strana přibližuje atmosféru po vpádu vojsk. Vedle sochy svatého Václava před Národním muzeem se nachází sovětský tank, označený vpředu pod hlavní svislým pruhem, který najíždí na demonstrující obyvatele. Z jejich siluet je patrný nesouhlas s násilným aktem. Postřílená fasáda muzea připomíná skutečnost, že vojáci neváhali namířit své pušky na lidi i budovy. V levé horní výseči je v opisu připomenuto neblaze proslulé historické datum 21. srpna 1968.

„Věříme, že náš nový medailon přiměje řadu pamětníků ke vzpomínce, mladé lidi pak k zájmu o dramatické období srpna osmašedesát. Dějiny nezměníme, je však důležité si je připomínat a brát si z nich ponaučení. Zejména pokud jde o události, které tak neblaze ovlivnily směřování naší společnosti," uvedl předseda představena a člen emisní rady Pražské mincovny Pavel Trtík.

Pražská mincovna motiv razí do zlata a stříbra v provedení proof a běžná kvalita, současně se na trhu objeví také měděná verze. Medailon je možné si prohlédnout a rezervovat pouze na stránkách distribuční společnosti www.Zlate-Mince.cz. Ve fyzické podobě bude vystaven také v galerii Pražské mincovny v Obecním domě v Praze. (Platí od 21. srpna 2013, tedy ode dne emise).

PM - nejmladší evropská mincovna

Novodobá Pražská mincovna byla založena v roce 2011, aby navázala na kdysi slavné období mincovnictví v královském městě Praze. Mincovna se zaměřuje na výrobu pamětních medailí tematicky čerpajících z bohatého odkazu českých dějin, ale neopomíjí ani témata evropské a světové historie. Mincovna z hlavního města České republiky je rovněž připravena přijímat zakázky pro ražbu medailí i oběžných mincí z celého světa.

Společnost Pražská mincovna a. s. sídlí v Obecním domě na Náměstí Republiky, kde se nachází také její prodejna a výstavní galerie. Další prodejnu mincovna otevřela v historickém centru hlavního města Slovenska Bratislavě, nedaleko památné Michalské brány.