Zelenina ze zahrádek, pěstovaná bez postřiků a umělých hnojiv, ovoce opečovávané s láskou, domácí kozí sýry, mléko a mnoho dalších produktů. Jestliže se i vám při tomto výčtu sbíhají sliny, neměli byste si nechat ujít farmářské trhy.

Jejich obliba v posledních letech vzrostla na maximum. Proto se také některá z novojičínských měst rozhodla akci tohoto typu uspořádat.

Prvními pořadateli farmářských trhů se v loňském roce stala města Kopřivnice a Štramberk. V takzvaném Moravském Betlému mohli lidé nakoupit domácí produkty z farem a soukromých chovů, i od místních podnikatelů v dřevěných budkách umístěných na náměstí. V letošním roce se úspěšná akce bude opakovat, a to rovnou dvakrát.

„Zájem jak nakupujících, tak prodávajících je velký, sami se nám už od začátku roku kvůli farmářskému trhu hlásí,“ uvedla vedoucí štramberského odboru kultury Anna Rašková a pokračovala: „Proto jsme se rozhodli trhy uspořádat dva. První bude 23. června, kdy máme dny města, a tak vše spojíme dohromady s oslavou místní dechovky. Druhý bude v polovině září.“

Také v Kopřivnici lidé nepřijdou zkrátka. „První farmářský trh, který se v našem městě odehrál loni, měl nebývalý úspěch. Radnice se proto rozhodla tuto úspěšnou akci několikrát do roka opakovat,“ sdělila tisková mluvčí kopřivnické radnice Lucie Petříčková. Vzápětí prozradila, že první farmářský trh se ve městě automobilů uskuteční 15. června. Po něm budou následovat ještě dva další, jeden 14. září a poslední 12. října.

Sortiment, stejně jako místo konání, mohou lidé očekávat podobný jako loni. „Stánky se zeleninou, ovocem, sýry a dalšími domácími produkty budou opět umístěny na takzvané pěší zóně,“ potvrdila mluvčí Petříčková. Něco na způsob farmářského trhu, zemědělský trh se uskuteční také ve Fulneku, a to na podzim.

Dalšími městy, kde o farmářských trzích uvažují jsou Nový Jičín, Frenštát pod Radhoštěm a Příbor. V Novém Jičíně se o jejich osudu rozhodne v následujících dnech. „Vedení města by rádo tuto akci u nás zavedlo. V nejbližších dnech je proto v plánu schůzka s místními podnikateli, na které chce radnice dohodnout konkrétní podmínky,“ sdělila tisková mluvčí novojičínské radnice Marie Machková a dodala: „Trh by se měl uskutečnit ještě v letošním roce na náměstí, ve stáncích, které lidé znají z vánočního či velikonočního jarmarku.“

Oproti tomu ve Frenštátě či Příboře si lidé na farmářský trh ještě počkají, minimálně do příštího roku. „Uvažovali jsme o tom, že bychom ve Frenštátě farmářské trhy zavedli, nicméně jsme si udělali mezi lidmi průzkum na toto téma, a zatím, co mám zjištěno, tak farmářské trhy jsou přes kopec, v Rožnově pod Radhoštěm. Frenštát navíc má tradici úterních a čtvrtečních zeleninových trhů na náměstí, které jsou sice malé, ale oblíbené. Nakonec jsme se proto rozhodli, že v letošním roce farmářské trhy určitě dělat nebudeme a zaměříme se na jiné typy aktivit,“ uvedl Marián Žárský, vedoucí Městského kulturního centra Frenštát pod Radhoštěm. V Příboře s trhy počítají také až příští rok.

Další z měst myšlence farmářských trhů buďto nakloněna nejsou, anebo jim prozatím stačí zavedené menší pravidelné trhy.