Už ve středu 4. září v osm večer se poprvé barevně rozzáří nejvýznamnější monumenty Horního náměstí - radnice a Sloup Nejsvětější Trojice. 

"Na radnici bude pomocí světelných paprsků vytvořena velká vodní hladina, na níž se bude odrážet hvězdné nebe, slunce nebo zelená louka s květy. Sloup Nejsvětější Trojice zase rozpohybuje dynamické nasvícení v interakci se světly radnice," přiblížil mluvčí olomouckého magistrátu Michal Folta.

Nezvyklé osvětlení výjimečných památek si lidé budou moci užít až do soboty. 

Ve čtvrtek se působivé světelné představení odehraje také v chrámu svatého Mořice i na jeho věži, kde doprovodí zahajovací koncert Mezinárodního varhanního fetsivalu. 

PODROBNÝ PROGRAM Dnů evropského dědictví v Olomouci ZDE
PŘEHLED OTEVŘENÝCH PAMÁTEK v Olomouci ZDE

Další výjimečné lákadlo bude ve čtvrtek připraveno v Bezručových sadech.

Světelná show na městských hradbách tam od 21 hodin prozáří koncert originální české kapely Lanugo mixující jazz a soul s doteky elektroniky.

Nabucco na náměstí nebo internetu

V pátek je pak na Horním náměstí na programu opravdu velkolepý zážitek pro uši i oči - Verdiho opera Nabucco se světelnou show.

Vstup je zdarma, živé představení u sloupu Nejsvětější Trojice je také možné od 20 hodin sledovat on-line na webu ZDE.

Pestrá sobota u radnice

Sobotní večer bude na Horním náměstí patřit kapele Tata Bojs, příchozí se opět mohou těšit i na speciální vizuální kouzla a efekty.

Pestrý program se ale u radnice rozjede už dopoledne, k vidění bude například dětská opera, barokní pantomima či koncert olomoucké formace Nylon Jail.

Farmářský trh a řemeslný i knižní jarmark na Dolním náměstí doplní na ploše hlavního olomouckého náměstí další atrakce pro celou rodinu, malé i velké: výstava optických a světelných jevů, výtvarné dílny, street art, bubbleshow a další.

Večer nebude opět chybět slavnostní nasvícení památek v centru města.

Namaluj olomoucký batoh

Děti se také mohou zapojit do originálních olomouckých soutěží Hledej želvu a Namaluj želvu.

Zatímco první je provází po historii a architektuře města, v druhé se mohou změnit v designéry a vytvořit netradiční potisk batohu pro město Olomouc.

O víkendu se v Olomouci a okolí v rámci Dnů evropského dědictví otevřou veřejnosti desítky památek i jindy nepřístupných prostor. Pro děti i dospělé je při tom připravena i atraktivní sběratelská hra.

Zdroj: Youtube