Červený kostel, postavený v letech 1901 a 1902 pro německé evangelíky, sloužil svému původnímu účelu až do roku 1961. Pak jej přes půl století využívala jako sklad knižního fondu Vědecká knihovna v Olomouci.
V interiérech kostela tehdy bylo uloženo více než 310 tisíc svazků. Kvůli problémům s vlhkostí, výkyvům teplot a plísni tam však knihy trpěly. Až v roce 2019 byl dokončen nový depozitář v Hejčíně a následovalo velké stěhování knihovního fondu do nových prostor.
Příběhy opuštěných budov
Od té doby se červený kostel připravoval na kompletní rekonstrukci podle projektu oceňovaného olomouckého architekta Miroslava Pospíšila. Ten jej pomocí moderního foyer připomínajícího otevřenou knihu propojil s budovou knihovny.
Rekonstrukce probíhala takzvaně od podlahy až po střechu a trvala dva a půl roku, kostel se v novém otevřel v květnu letošního roku.
„V přístavbě se nachází recepce, šatny a toalety. Autorem symbolů a šperků zdobících kostel je významný sochař Jan Dostál. Jeho díla vhodně doplňují historický objekt a jasně symbolizují, že se probudil do nové éry,“ vyzdvihl při slavnostním otevření architekt Miroslav Pospíšil.

Vědecká knihovna díky modernímu vstupnímu foyer získala důstojný a reprezentativní prostor. Jeho součástí je také osm metrů vysoká stěna zaplněná přibližně deseti tisíci knih, které věnovala veřejnost. Návštěvníci si v příjemném prostředí mohou posedět u šálku kávy, přečíst časopisy a ve volném čase si prohlédnout zajímavou výstavu nebo kostel samotný.
Červený kostel
Kde stojí: Bezručova 3, Olomouc
GPS: 49°35'36.515"N, 17°14'49.982"E
Hned při květnovém zahájení provozu proběhl v červeném kostele festival a poté následovalo několik výstav. „Knihovně se nyní otevřely nové možnosti propojení a spolupráce s různými kulturními institucemi a kreativci působícími v regionu,“ ocenila ředitelka Vědecké knihovny Olomouc Iveta Ťulpíková.
Kapacita tamního společenského sálu se pohybuje okolo 120 lidí. Knihovna jej využívá pro pořádání přednášek, autorských čtení, besed, koncertů, výstav a akcí pro malé i velké návštěvníky.
Od té doby si úchvatné interiéry červeného kostela prohlédly stovky lidí, kteří tam zavítali v rámci prázdninových komentovaných prohlídek. V září probíhají o sobotách, nedělích a státních svátcích od 10 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin. Vstup je přes nové foyer, prohlídky jsou zdarma.

Podrobné informace o prohlídkách a připravovaných akcích jsou pro všechny zájemce k dispozici na www.vkol.cz/cervenykostel.
Zajímavosti o červeném kostelu
Kdy a kým byl postaven: Základní kámen kostela určeného pro olomoucké německé evangelíky byl položen v květnu 1901, stavba byla dokončena o rok později. Projekt vypracoval stavitel Franz Böhm. Později projektovou dokumentaci upravil architekt Max Löw z Brunšviku, který vytvořil typickou novogotickou stavbu v charakteru německé cihlové gotiky.
Dominantou je 55 metrů vysoká hranolová věž s hodinami a jehlancovou střechou s makovicí a křížem. Původní interiér kostela se kromě kazatelny nezachoval.
Kdy a jakou dům zažil největší slávu: Jako kostel objekt sloužil až do roku 1961, kdy byl předán pod správu Univerzitní (dnes Vědecké) knihovny jako „dočasný“ sklad knižního fondu.
Od kdy a proč chátral: Pro ukládání knih bylo využito celé přízemí včetně sakristie a kněžiště, regály se svazky zcela zaplnily také prostor chóru. Kapacitu zvyšovala dvě patra vestavěné ocelové konstrukce. V kostele bylo uloženo 310 tisíc svazků.
Jako sklad knih byl přitom tento prostor nevhodný kvůli kondenzaci vlhkosti, výkyvům teplot a problémům s plísní, uložené svazky tam trpěly.
Provizorium trvalo až do roku 2019, kdy byl zprovozněn nový depozitář v Hejčíně, kam byly všechny svazky z červeného kostela převezeny. Rekonstrukce začala na podzim 2020, slavnostní otevření opraveného kostela s novou přístavbou proběhlo v květnu 2023.
Zdroj: vkol.cz