Červený kostel, postavený v letech 1901 a 1902 pro německé evangelíky, sloužil svému původnímu účelu až do roku 1961. Pak jej přes půl století využívala jako sklad knižního fondu Vědecká knihovna v Olomouci.

V interiérech kostela tehdy bylo uloženo více než 310 tisíc svazků. Kvůli problémům s vlhkostí, výkyvům teplot a plísni tam však knihy trpěly. Až v roce 2019 byl dokončen nový depozitář v Hejčíně a následovalo velké stěhování knihovního fondu do nových prostor.

Příběhy opuštěných budovPříběhy opuštěných budovZdroj: Deník

Od té doby se červený kostel připravoval na kompletní rekonstrukci podle projektu oceňovaného olomouckého architekta Miroslava Pospíšila. Ten jej pomocí moderního foyer připomínajícího otevřenou knihu propojil s budovou knihovny.

Rekonstrukce probíhala takzvaně od podlahy až po střechu a trvala dva a půl roku, kostel se v novém otevřel v květnu letošního roku.

„V přístavbě se nachází recepce, šatny a toalety. Autorem symbolů a šperků zdobících kostel je významný sochař Jan Dostál. Jeho díla vhodně doplňují historický objekt a jasně symbolizují, že se probudil do nové éry,“ vyzdvihl při slavnostním otevření architekt Miroslav Pospíšil.

Červený kostel v Olomouci se po kompletní rekonstrukci a dostavbě otevřel pro veřejnost. 17. května 2023
Červený kostel otevřel i s moderní dostavbou. Podívejte se dovnitř

Vědecká knihovna díky modernímu vstupnímu foyer získala důstojný a reprezentativní prostor. Jeho součástí je také osm metrů vysoká stěna zaplněná přibližně deseti tisíci knih, které věnovala veřejnost. Návštěvníci si v příjemném prostředí mohou posedět u šálku kávy, přečíst časopisy a ve volném čase si prohlédnout zajímavou výstavu nebo kostel samotný.

Červený kostel

Kde stojí: Bezručova 3, Olomouc
GPS: 49°35'36.515"N, 17°14'49.982"E

Hned při květnovém zahájení provozu proběhl v červeném kostele festival a poté následovalo několik výstav. „Knihovně se nyní otevřely nové možnosti propojení a spolupráce s různými kulturními institucemi a kreativci působícími v regionu,“ ocenila ředitelka Vědecké knihovny Olomouc Iveta Ťulpíková.

Kapacita tamního společenského sálu se pohybuje okolo 120 lidí. Knihovna jej využívá pro pořádání přednášek, autorských čtení, besed, koncertů, výstav a akcí pro malé i velké návštěvníky.

Od té doby si úchvatné interiéry červeného kostela prohlédly stovky lidí, kteří tam zavítali v rámci prázdninových komentovaných prohlídek. V září probíhají o sobotách, nedělích a státních svátcích od 10 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin. Vstup je přes nové foyer, prohlídky jsou zdarma.

Návštěvníci Červeného kostela už mohou využívat novou kavárnu a posedět u šálku kávy ve foyer nebo zahradě. Září 2023
Červený kostel má novou kavárnu. O víkendu zve na nasvícení i pestrý program

Podrobné informace o prohlídkách a připravovaných akcích jsou pro všechny zájemce k dispozici na www.vkol.cz/cervenykostel.

Zajímavosti o červeném kostelu

Kdy a kým byl postaven: Základní kámen kostela určeného pro olomoucké německé evangelíky byl položen v květnu 1901, stavba byla dokončena o rok později. Projekt vypracoval stavitel Franz Böhm. Později projektovou dokumentaci upravil architekt Max Löw z Brunšviku, který vytvořil typickou novogotickou stavbu v charakteru německé cihlové gotiky.
Dominantou je 55 metrů vysoká hranolová věž s hodinami a jehlancovou střechou s makovicí a křížem. Původní interiér kostela se kromě kazatelny nezachoval.

Kdy a jakou dům zažil největší slávu: Jako kostel objekt sloužil až do roku 1961, kdy byl předán pod správu Univerzitní (dnes Vědecké) knihovny jako „dočasný“ sklad knižního fondu.

Od kdy a proč chátral: Pro ukládání knih bylo využito celé přízemí včetně sakristie a kněžiště, regály se svazky zcela zaplnily také prostor chóru. Kapacitu zvyšovala dvě patra vestavěné ocelové konstrukce. V kostele bylo uloženo 310 tisíc svazků.
Jako sklad knih byl přitom tento prostor nevhodný kvůli kondenzaci vlhkosti, výkyvům teplot a problémům s plísní, uložené svazky tam trpěly.
Provizorium trvalo až do roku 2019, kdy byl zprovozněn nový depozitář v Hejčíně, kam byly všechny svazky z červeného kostela převezeny. Rekonstrukce začala na podzim 2020, slavnostní otevření opraveného kostela s novou přístavbou proběhlo v květnu 2023. 
Zdroj: vkol.cz