Čtyřiatřicetiletý lékárník je v od úterý policií stíhán kvůli přečinu výroba a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky a jedu, hrozí mu nejméně pět let vězení.

Policisté nyní stíhají také devětadvacetiletého muže, který falešné recepty doma vyráběl a distribuoval pervitin vyrobený z výše uvedených léčiv.

Vedoucí lékárny v Hodolanské ulici v Olomouci vydával osobám zneužívajícím léčivé látky Modafen a Nurofen Stop Grip s obsahem pseudoefedrinu na falešné recepty od srpna 2010 až do současnosti.

Léky přitom podléhají přísné kontrole, protože z každé krabičky je možné získat 0,4 až 0,5 gramu metamfetaminu – tzv. pervitinu.

„V lékárně se scházeli uživatelé a vařiči pervitinu z celého okolí. Lékárník jim obě léčiva vydával na padělané recepty, celkem jsme jich tam našli sedm a půl tisíce kusů. Měl s odběrateli dohodnuto, jak přesně mají recepty vyplnit, používali například razítka smyšlených lékařů. Lékárník nebyl uživatel drog, dělal kvůli tomu, aby se na prodeji léčiv ve velkém obohatil,“ uvedl vrchní komisař územního odboru Olomouc Jiří Kubálek.

Padělané recepty na Modafen a Nurofen Stop Grip, celkem jich policisté našli 7,5 tisíce kusů. Autor: Policie ČR

Suroviny na devět kilo pervitinu

Za období od srpna 2010 do července 2011 tato lékárna vydala nejméně 10 561 kusů krabiček přípravků s obsahem pseudoefedrinu.

„Z tohoto množství lze vyrobit až devět kilogramů pervitinu, který je možné na černém trhu prodat za přibližně 18 milionů korun. Takto rozsáhlý případ jsme zatím v rámci celé Moravy nezaznamenali,“ sdělil zástupce vedoucího územního odboru Olomouc Jiří Musil.

Státní ústav pro kontrolu léčiv zjistil, že srovnatelné lékárny ve městě za stejnou dobu vydaly průměrně jen 118 kusů těchto léků.

Falešné recepty doma na počítači vyráběl devětadvacetiletý narkoman, který v nejméně osmi případech distribuoval i pervitin vyrobený z Nurofenu Stop Grip.

Policisté ho stíhají kvůli přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

„U obou obviněných osob jsme provedli domovní prohlídky. Kromě padělaných receptů jsme zajistili také zařízení sloužící k výrobě pervitinu, počítač s tiskárnou sloužící pro výrobu falešných receptů a malé množství pervitinu. Oba pachatelé jsou stíháni na svobodě, nebyly shledány důvody pro vzetí do vazby. Lékárník proto může v pronajaté lékárně v Hodolanské ulici stále prodávat,“ dodal Musil.


Padělané recepty na Modafen a Nurofen Stop Grip, celkem jich policisté našli 7,5 tisíce kusů. Autor: Policie ČR

Dál prodává, hrozí mu ale 5 let

Vedoucí lékárny se k celé záležitosti odmítl vyjádřit.

„Momentálně probíhá policejní vyšetřování, nebudu k tomu proto nic říkat. Naše lékárna dál funguje,“ řekl farmaceut, kterému teď hrozí nejméně pět let vězení.

Případem se kromě policie zabývá také Státní ústav pro kontrolu léčiv, ten v nejbližší době se stíhaným lékárníkem zahájí správní řízení. Potrestat ho chce rovněž Česká lékárnická komora (ČLnK).

„Pro komoru je nepřijatelné, aby se lékárník takto choval a porušoval předpisy a stavovskou etiku. Případ bychom měli vyřešit do tří měsíců. Pokud bude farmaceut trestán a nebude už bezúhonný, nemohl by lékárnu dál provozovat,“ uvedl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Nejvyšším trestem, který mu může ČLnK uložit je vyloučení z komory a zákaz výkonu povolání až na dobu pěti let.