„Za první dny se shromáždily stovky podpisů a přidala se ještě další místa, kam mohou lidé přicházet, pokud by se případně chtěli přidat,“ uvedl předseda komise městské části Svatý Kopeček František Prášil.Jen do hospody U Macků ve Dvorské ulici zaznamenali v pondělí desítky zájemců.

„Cíleně přijdou podepsat petici. Nikdo toto zařízení na Kopečku nechce. To, co tu už máme, bohatě stačí, stávající klienti odrazují turisty a rozhodně nezvyšují pocit bezpečí,“ uvedl personál vyhledávaného podniku.

Komedie Panenka v podání hranického Divadla Ventyl.
Úspěšná Panenka už potřetí v Hranicích. Divadlo Ventyl s komedií sbírá ceny

Poukazuje na to, že na Kopečku již působí Dětský diagnostický ústav a charitní domov pro seniory, kteří jsou v tíživé životní situaci, mají sníženou soběstačnost a chronické onemocnění. Místní zároveň naštvalo, že předem s nimi nový záměr nikdo neprojednal. Dočetli se o něm na internetových stránkách olomouckého arcibiskupství.

Petici je podle organizátorů možné podepsat kromě zmíněného restaurace také v hospůdce U Maci, v potravinách Jednota a U Skalů v Droždíně, v Hrušce v Radíkově, na obecním úřadě v Samotiškách, v tamní základní škole a hospůdce U Poutníka a v potravinách v ulici Podhůry. „Další se ozývají,“ poznamenal Prášil.

Petici proti pobytové službě pro propuštěné vězně chtějí iniciátoři následně předat na hejtmanství, olomoucký magistrát a arcibiskupství.Zařízení chce otevřít křesťanský spolek Druhá míle v objektu Arcibiskupských lesů a statků. Pomoci chce lidem, kteří opouštějí vězení, s návratem do běžného života. V nevyužitých prostorách v areálu jim poskytnou dočasné zázemí, zhruba na rok. Vzniklo zde několik pokojů.

Všechovice (v bílém) proti FK Šternberk
Kubica: Musíme si to vyříkat, jsme nezodpovědní. Takhle budeme hrát o záchranu

„V tomto týdnu se nám podařilo získat registraci a čekají nás další kroky. Ještě tento týden zašleme KMČ, v částech Olomouce, kde probíhá petice, popis realizace služby. Dříve jsme to udělat nemohli, legislativa to nedovolovala,“ reagoval předseda spolku Druhá míle Milan Vašek.

Spolek chce diskutovat s místními o formě plánované pomoci, uvažuje o osobním setkání se všemi zájemci - uspořádání dne otevřených dveří.„Klienty budeme nabírat postupně. Parametry jsou velice přísné. S prvními zájemci pracujeme přímo ve věznici, zrovna dnes jedu do věznice, ale ještě chvíli potrvá, než k nám přijdou. Může to být i několik měsíců a až podle toho, jak budeme komunikovat s městskými částmi a ostatními,“ vysvětloval.

V areálu Arcibiskupských lesů a statků se chystá otevření zařízení pro propuštěné vězně
Nikdo nám o tom neřekl! Na Kopečku otevře zařízení pro propuštěné vězně

Obavy místní jsou podle předsedy přehnané a zbytečné. „Nechtějí tuto službu, a přitom argumentují jinou službou a jinými problémy v městské části, které se netýkají nás. Třeba naopak naši klienti mohou pomoci tuto situaci zlepšit,“ dodal Milan Vašek s tím, že podobné zařízení, Nová Šance, již více než 20 let funguje na severu Moravy v Ostravě-Koblově.