„Stíhaný muž byl v pondělí znovu zadržen a jeho obvinění bylo rozšířeno o další provozovnu na Přerovsku, do níž distribuoval alkohol. Nyní je v cele a bude podán návrh na jeho vzetí do vazby," uvedla krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Muž byl na Přerovsku mezi prvními obviněnými a je podezřelý z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti. Dosud byl vyšetřován na svobodě a soud první návrh vyšetřovatelů na jeho vzetí do vazby neakceptoval.

Vazba nebyla uvalena ani na třiačtyřicetiletého muže z Lipníku, jehož případ má mít spojitost s otravami v Oseku nad Bečvou. Policie navrhovala vazební stíhání kvůli obavě z útěku, pokračování v trestném činu a možném ovlivňování svědků. Přerovský soudce Martin Lýsek ale uvedl, že se tyto důvody neprokázaly. Muži podle policistů hrozí až deset let vězení.

„Další stíhanou je od pondělí také žena z Brodku u Přerova, její vyšetřování ale probíhá na svobodě," doplnila krajská policejní mluvčí.

Otrava metylalkoholem už si na Přerovsku vyžádala čtyři lidské životy, pátý případ totiž soudní pitva nepotvrdila.

První obětí metanolu byla na Přerovsku třiapadesátiletá žena z Prosenic, na následky otravy zemřeli také jednadvacetiletá dívka z Přerova a pětačtyřicetiletý muž z Napajedel, se kterým alkohol popíjela. Čtvrtou obětí byl třiasedmdesátiletý muž z Brodku u Přerova. Dvaapadesátiletá pacientka přerovské nemocnice, která jako jediná vyvázla bez větších následků, je už od soboty doma a v péči praktického lékaře.

Pitva "muže ze křoví" otravu metylalkoholem neprokázala

Nařízená soudní pitva u třiašedesáti­letého muže z Kojetína, který byl nalezen v pátek dopoledne v těžkém bezvědomí poblíž přerovského nádraží, nepotvrdila jako bezprostřední příčinu úmrtí otravu metylalkoholem.

„Nezemřel na intoxikaci metylalkoholem, příčinou bylo selhání orgánu," konstatovala krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková. Počet obětí zákeřného zabijáka v celé republice tak poklesl na jednadvacet.

Muž byl nalezen v pátek dopoledne u opuštěné drážní budovy náhodnými svědky, podle lidí z okolí už ale ve křoví ležel od čtvrtka. V těžkém bezvědomí byl převezen do přerovské nemocnice, kde v neděli zemřel.

Klinické příznaky i průběh nemoci byly podle mluvčí nemocnice Hany Szotkowské stejné jako u ostatních pacientů, kteří v uplynulém týdnu zemřeli. „Podle výsledků z laboratoře mu bylo naměřeno 1,5 promile etylalkoholu a zbytkový metylalkohol, což mohlo být způsobeno i tím, že byl pacient převezen do zdravotnického zařízení později," řekla.

Podle mluvčí hraje roli i uplynutá doba, během níž se látka vstřebává. „Metylalkohol se postupně mění v kyselinu mravenčí, takže zjistit množství, které měl pacient v krvi, je po delší době těžké," shrnula.

Policisté ani v uplynulých dnech nepolevili v kontrolách provozoven a zjišťují, zda se majitelé řídí mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví a neprodávají zakázaný alkohol. „Za uplynulých čtyřiadvacet hodin zkontrolovali na 459 provozoven v celém Olomouckém kraji. Celkem bylo v terénu na 121 mužů zákona," uzavřela krajská policejní mluvčí.