20:16 - policie upřesnila celkový počet účastníků pochodu. Podle Michaely Sedláčkové jich do Přerova dorazilo na 450, z toho 25 ze zahraničí, z Polska a Slovenska. „V průběhu opatření nebyl nikdo omezen na osobní svobodě, nebyl proveden žádný zákrok ze strany policie a nedošlo ani k újmě na zdraví a škodám na majetku," uvedla. Velitel zásahu ukončil bezpečnostní opatření policie v 19 hodin s tím, že policisté z přerovského územního odboru budou provádět monitoring ve městě až do pozdních večerních hodin. V době ukončení opatření byla situace klidná a 99 procent účastníků shromáždění opustilo město - buď vlakem nebo auty.

19:23 - v 19 hodin bylo bezpečnostní opatření Policie ČR ukončeno velitelem s tím, že hlídky policistů místního územního odboru budou provádět kontrolu města do nočních hodin.

18:33 – styčná důstojnice pro národnostní menšiny Michaela Sedláčková z krajského policejního ředitelství upřesnila Deníku: „Policisté při vyšetřování incidentu zjistili, že příčinou útoku byly osobní spory mezi útočníky a napadeným. Tento konflikt nijak nesouvisel se shromážděním ani s pochodem krajní pravice. Poškozený není stoupencem krajní pravicové strany."

17:54 – u přerovského nádraží stojí zhruba 10 policejních aut. Podle slov policistů je situace klidná, většina radikálů už odjela. V okolí nádraží je ale už klid. V Husově ulici postávají skupiny Romů. Po ulicích chodí dvojice policejních hlídek, situaci dále monitorují.

17:26 – situace u nádraží se uklidnila. Romové se postupně stahují do svých domovů, policie situaci dále monitoruje. Do ulic Přerova se pomalu vrací normální život. Příslušníci krajní pravice se rozptýlili do místních pohostinstvích, v patách jim jsou ale stále těžkooděnci.

16: 51 - podle styčné důstojnice pro národnostní menšiny Michaely Sedláčkové z krajského policejního ředitelství došlo k útoku kolem 16.20 hodin. Na muže, jehož identitu zatím policie nezná, zaútočili dva Romové ve věku 39 a 22 let. „Z dosud nezjištěných příčin napadli dva muži pravděpodobně příslušníka hnutí Antifa. Jeden z útočníků ho srazil k zemi a druhý ho začal kopat. Oba útočníci byli na místě zadrženi a odvezeni na policejní služebnu. Zraněného převezla záchranka do nemocnice," popsala Deníku incident Michaela Sedláčková. V přerovském ghettu to nadále vře, v Husově ulici stále pokřikují Romové, kteří vyšli ven před své domy. Těžkooděnci mají situaci pod kontrolou.

16:29 – před nádražím došlo před chvílí k incidentu, při kterém byl zraněn jeden příslušník z hnutí Antifa. Skupinka pěti anarchistů se shromáždila u obchodu Elektro v Husově ulici. Z domu vyběhli dva Romové, kteří začali do muže kopat. V tuto chvíli jsou před nádražím těžkooděnci a v Husově ulici to vře. Romové vycházejí z domu a nadávají. Záchranka odvážela zraněného muže v bezvědomí do nemocnice, policie posílila bezpečnostní opatření v okolí nádraží.

Policisté a záchranka zasahuje u incidentu, při kterém dva Romové napadli u nádraží mladíka

16:12 - situaci v přerovských ulicích budeme i nadále monitorovat

16:09 - členové Dělnické mládeže si balí věci z náměstí a opouštějí centrum. Podle Michaely Sedláčkové bylo na místě 300 pravicových extremistů a 50 levicových extrémistů, kteří byli roztroušeni a nevyvolávali žádné potyčky.

16:06 - na náměstí TGM v Přerově se lidé postupně rozcházejí. Podle styčné důstojnice pro národnostní menšiny Michaely Sedláčkové prošel pochod centrem Přerova hladce, bez větších problému. Policisté budou ale i nadále monitorovat lokality ve městě, a to až do nočních hodin, aby nedošlo k výtržnostem.

16:03 – pochod je ukončen

15:40 - podle struktury pochodu dorazili účastníci z celé republiky. Naštěstí nedochází k žádným problémům. Lidé, kteří se přišli na pochod podívat, si ho natáčí na kameru. Nyní prochází pochod kolem kina Hvězda a stáčí se směrem na Šířavu a míří na Žerotínovo náměstí.

15:37 - pochod prochází Čechovou ulicí kolem Obchodního domu Prior, kde postávají hloučky místních obyvatel. Policie zabezpečila všechny přístupy do postraních ulic, aby se pochod neodklonil od původní trasy. V ulicích hlídají těžkooděnci společně s policejními vozy. Na náměstí Přerovského povstání u kina Hvězda je šestičlenná hlídka Jízdní policie ze Zlína.

15:31 - průvod jde Čechovou ulicí. Přístup z Komenského ulice směrem k pivovaru byl zabarikádován těžkooděnci a policejními vozy. Zablokovali i ulici přístup k nádraží.

Příznivci DSSS pochodují Přerovem

15:29 – pochod radikálů je zatím bez větších problémů. Lidé z ulic na trati pochodu se toho neúčastní, nevykukují z oken a nepodporují je.

15:27 - průvod prochází Havlíčkovou ulicí. Účastníci pochodu se opět nevyhnuli narážkám na menšinu a vprovolávají: „Cikáni do práce, Cikáni do práce!" „Multikulti nechceme!"

15:22 - nad Přerovem opět intenzivně křižuje vrtulník.

15:20 - stoupenci DSSS provolávají hesla:
„Identita - Mládež – Revoluce"
„Evropská unie náš národ zabije"
„Postavte se vládě proti jejich zradě"

15:17 -  pochod se dal do pohybu

15:13 – průvod v čele v Tomášem Vandasem se řadí v Kratochvílově ulici. Účastníci nesou vepředu transparenty Pryč z krize = Pryč z EU. K žádným konfliktům nedochází, za chvíli se vydají na pochod.

14:56 - na podiu řečnil krátce i šéf slovenské Pospolitosti, nyní vystupuje s projevem Jiří Štěpánek z Dělnické strany sociální spravedlnosti.

14:44 - tajemník magistrátu Jiří Bakalík řekl Deníku, že zatím všechny politickém projevy jsou standardní a neobjevují se zde žádné extremistické projevy.

14:32 - policie dosud na jednom filtračním bodě zabavila tři pepřové spreje, dva teleskopické obušky a jeden boxer. „Na náměstí TGM v Přerově je necelých 300 stoupenců krajní pravice a mají dorazit ještě vlakem další, a to z Bohumína a Ostravska. Přijet by mělo asi 70 až 80 lidí," řekla Michaela Sedláčková z krajského policejního ředitelství.

14:29 - „První máj je svátek práce a práce šlechtí. My jsme slušní pracující lidi a máme úctu k našim předkům a jejich práci," řekl jeden z účastníků, který dorazil z Prahy.

14:26 - na náměstí jsou asi dvě stovky lidí. Přišli se podívat i někteří Přerované. Kromě stoupenců dělnické mládeže z různých koutů republiky dorazili i zástupci slovenské Pospolitosti.

14:22 - na náměstí začal řečnit šéf DSSS Tomáš Vandas, který kritizoval rozsah bezpečnostních opatření policie. „ Já si připadám, jak v obleženém městě. Je to účelová hysterie, která má zastrašit občany. Proč se město Přerov nezaměří na vlastní problémy? Vždyť radní se už po třetí ocitli v hledáčku protikorupční policie," řekl Vandas.

14:04 - pochod zatím nezačal, na náměstí jsou necelé dvě stovky lidí

14:03 - policie kontrolovala ve Škodově ulici skupinku 5 mladíků, kteří směřovali na náměstí. Před nádražím je zatím stále klid.

14:01 - oslovení účastníci pochodu se vůbec nechtěli bavit o důvodu proč do Přerova přijeli a odpovídali všichni společně naučenou větou: „Zeptejte se někoho jiného nebo organizátorů."
Stojan, na kterém je zavěšený transparent Pryč z krize, Pryč z EU kvůli silnému větru spadl, organizátoři ho museli narovnávat a znovu zavěšovat.

13:59 - do centra se scházejí obyčejní Přerované, buď ze zvědavosti, nebo otevřeně přiznávají, že mají problémy s menšinou. „Proč jsem tady? Zajděte si kolem nádraží a uvidíte proč. Jsem v důchodu a oni všechno dostávají zadarmo z našich daní," řekla elegantně oblečená starší paní, která se nechtěla představit.

13:53 - zbloudilci, kteří marně hledají místo, kde by se mohli občerstvit narážejí na zavřené dveře restaurací. Jediné místo, kde je otevřeno je okno ve Wilsonově a cukrárna, kde je možné koupit si zmrzlinu.

13:49 – v tuto dobu se na náměstí lidé scházejí ze všech stran. Na náměstí TGM v Přerově je asi 100 lidí. Nad Přerovem intenzivně krouží vrtulník. Náměstí se postupně zaplňuje.

13:42 - před budovou přerovské radnice je postavený stojan s hesly a na něm jsou prapory DSSS a dělnické mládeže. Organizátoři si nachystali už aparaturu.

13:39 - z oken domů ve Wilsonově ulici pokřikují na příchozí stoupence DSSS jejich obyvatelé. Vtipkují, co jim mají hodit dolů.

13:31 – náměstí se pomalu začínají scházet stoupenci DSSS. Kontroly probíhají ve Wilsonovaě ulici, policisté se zaměřují hlavně na to, zda nemají u sebe účastníci pochodu výbušnici nebo zbraně.

13:29 - Horní náměstí, kde se konalo shromáždění Komunistické strany Čech a Moravy je v tuto chvíli už prázdné. Vylidnilo se.

13:20 - na Žerotínově náměstí postávají příslušníci Jízdní policie ze Zlína i s koňmi.

13:16 - Jiráskovou ulicí v Přerově prošla skupina dvaceti lidí s vlajkou, zřejmě ze zahraničí.

12:58 - na rohu Škodovy a Husovy ulice postávají Romové v hloučcích. Policisté hlídkují ve Škodově ulici a kolem celého nádraží.

12:47 - před vlakovým nádražím v Přerově je zatím klid, účastníci přijíždějí postupně a sporadicky, maximálně po desetičlenných skupinkách.

12:39 - na přerovském náměstí je také antikonfliktní tým. Vstup na náměstí TGM střeží policisté. Z Kratochvílovi ulice je více než 10 policistů, ve Wilsonově ulici stojí hlídka a policejní vůz. Stejná opatření jsou i na ostatních vstupech – Mostní ulici přehrazuje páska, zatarasena je i ulice Blahoslavova.

Členové antikonfliktního týmu hlídkují u romské čtvrti v Přerově

12:30 – před budovou přerovské radnice došlo ke slovní roztržce mezi oznamovatelem pochodu Erikem Lamprechtem z Dělnické mládeže a policií a pracovníky magistrátu. „Nechápeme tato bezpečnostní opatření, nestalo se nám to na žádné jiné akci, že by byl lidem znemožněn přístup na náměstí, možná z toho vyvodíme nějaké důsledky," uvedl Erik Lamprecht. Vysvětloval, že potřebuje zajistit na náměstí aparaturu a potřebné věci bez dozoru policie. Podle jeho slov se jedná se o svobodné shromáždění občanů. Šéf Dělnické mládeže dostal od policistů poučení, jak se mají účastníci pochodu chovat a že nese zodpovědnost za případné incidenty.

11:45 - Policisté budou po celý den kontrolovat prostory před vlakovým a autobusovým nádražím. „Jsou obsazené hlídkami, tak abychom mohli monitorovat příjezd, ať už příznivců politické strany, která shromáždění pořádá, nebo případným odpůrců. Je tam takové množství dostatečně zkušených policistů, kteří budou působit preventivně a případně odfiltrují případné problémy," řekl velitel vnějšího opatření Martin Lebduška.

11: 24 - Policie bude na místech shromáždění na náměstí TGM provádět preventivní kontroly obyvatel. „Nejedná se však o osobní prohlídky, ale využíváme oprávnění podle zákona o právu shromažďovacím, kde se uvádí, že účastníci u sebe nesmí mít zbraně, výbušniny, ani jiné předměty, kterými by bylo možné ublížit na zdraví," uvedla styčná důstojnice pro národnostní menšiny Michaela Sedláčková z krajského policejního ředitelství.

11: 20 - „Letos se pochod uskuteční mimo sociálně vyloučené lokality, ani proti jejím obyvatelům není namířen. Podle našich informací by se z jejich strany neměla uskutečnit žádná protiakce," řekla styčná důstojnice pro národnostní menšiny Michaela Sedláčková z krajského policejního ředitelství. „Policie nikomu nebude bránit, aby se shromáždění zúčastnil. Zasáhne pouze, kdyby došlo ke střetům nebo konfliktům, které by ohrožovaly bezpečnost," dodala Michaela Sedláčková.

11:15 - radikálové se do Přerova sjíždějí postupně od ranních hodin, příjezd většího počtu účastníků na železniční stanici v Přerově se očekává po dvanácté hodině.

10:55 - nad městem stále krouží vrtulník se záznamovým zařízením. Monitoruje všechny příjezdové komunikace do Přerova, aby policie odfiltrovala případné problémy. Na všech příjezdovým místech stojí policejní hlídky a celé město střeží. Policisté rovněž monitorují i mítink na Horním náměstí. Jak uvedl náměstek primátora Michal Zácha v Přerově se už sešel krizový štáb. „Kontejnery byly odvezeny, Technické služby odklidily veškerý stavební materiál a dlažební kostky, informovali jsme obchodníky, kde mají mít zaparkovaná auta."
Příjezd šéfa DSSS Tomáše Vandase se očekává kolem 11 hodiny, ve 12 hodin by se měl začít připravovat mítink na náměstí TGM

Policejní vrtulník v Přerově

Policejní vrtulník v Přerově. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

10:30 - na policejním ředitelství se konala tisková konference, kde velitel zásahu upřesnil rozsah bezpečnostních opatření „Je to největší bezpečnostní opatření na území České republiky, které tento den probíhá. Účastní se ho sedm krajských policejních ředitelství. Kromě Olomouckého a Zlínského kraje jsou to také Pardubický, Královehradecký nebo Praha. Do opatření se řádově zapojilo 700 policistů, z toho jsou Jízdní policie Zlín, krajská pořádková služba a těžkooděnci, ale také podpůrné logistické týmy," uvedl velitel opatření Libor Krejčiřík.
Podle Michaely Sedláčkové, styčné důstojnice pro národnostní menšiny z krajského policejního ředitelství, nejsou informace o tom, že by do města měli dorazit zástupci extremní levice. „Levá extremní scéna má svůj den jinde, v Praze na Střeleckém ostrově," doplnil Krejčiřík.

10:15 - na každém rohu stojí policejní hlídky. V centru města je zatím klid.

10:10 - vstupy do romských ghett u nádraží nejsou nijak zataraseny

10:07 - Romové v Husově ulici postávají před domy. Je vidět, že jsou naštvaní, že se nepodařilo pochodu zabránit.

„Nemůžeme nic dělat, chtěli jsme jít s dětmi na prvního máje do města, ale kam teď můžeme jít?," rozčiloval se jeden z místních Romů.
„Když budou oni v klidu, nic neuděláme. Jak se zachovají oni k nám, tak se zachováme i my k nim," řekl další z Romů František Gábor.

9:58 – na vlakovém nádraží je zatím klid. Kolem obcházejí hlídky městské policie.

9:45 – na Horním náměstí v Přerově se sešly asi tři stovky sympatizantů KSČM. „Krajní pravice se nebojíme, nemáme s nimi žádný politický střet, nezajímají nás. Ani si nemyslíme, že by si zasloužili nějakou velkou pozornost," uvedl Břetislav Passinger, předseda městského výboru KSČM v Přerově.

Na náměstí vystupují děti z DDM Atlas, hraje dechovka Moravská veselka a lidé se dobře baví. Podle Ladislava Mlčáka, předsedy okresního výboru KSČM, policie posílí bezpečnostní opatření. „Zatím tu máme deset pořadatelů a nic se neděje. Je ale docela možné, že policie opatření zesílí," pověděl.

9.35 – nad Přerovem krouží vrtulník

VŠE K POCHODU RADIKÁLŮ V PŘEROVĚ NA JEDNOM MÍSTĚ NAJDETE ZDE

Trasa pochodu a omezení MHD

Na mapce jsou vyznačeny změny v přerovského MHD v den pochodu stoupenců DSSS

Na mapce jsou vyznačeny změny v přerovského MHD v den pochodu stoupenců DSSS. Zdroj: Dopravní a logistická společnost, Přerov

Legenda: červená čára – trasa průvodu, fialová čára – odklon linek MHD, červené značky – zrušené zastávky 1.5. od 13 do 17.30, zelené značky – obsluhované zastávky, fialové značky – náhradní zastávky 1.5. od 13 do 17.30