Sociální demokraté v Olomouckém kraji obsadí post hejtmana. Zastávat jej bude Jiří Rozbořil, v jedenáctičlenné krajské radě pak usedne devět zástupců jeho strany.

Sociální demokraté v Olomouckém kraji obsadí post hejtmana. Zastávat jej bude Jiří Rozbořil, v jedenáctičlenné krajské radě pak usedne devět zástupců jeho strany. Komunisté mají dva posty náměstků hejtmana a poprvé usednou ve vedení Olomouckého kraje.

PODÍVEJTE SE: Toto je nová vláda Olomouckého kraje. Jak se vám líbí?

Hlavním bodem programu nově zvoleného zastupitelstva bude volba hejtmana a krajské rady.Kdy se ale zastupitelé Olomouckého kraje sejdou, zatím ještě není jasné. Termín schůze se kvůli napadnutí krajských voleb Nezávislými a voličkou už poněkolikáté posunul.

„V pondělí odpoledne bylo zveřejněno usnesení krajského soudu, který zamítl návrh na vyslovení neplatnosti hlasování ve volbách do Zastupitelstva Olomouckého kraje," informoval v pondělí odpoledne mluvčí Krajského úřadu Olomouckého kraje Ivo Heger.

Poznamenal, že ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje se tak musí konat do 15 dnů od pondělního data, tedy nejpozději 20. listopadu.

O konkrétním termínu budou krajští randí diskutovat na úterním zasedání Rady Olomouckého kraje.

Obě strany se v podepsané koaliční smlouvě zavázaly, že nebudou privatizovat zdravotnickou záchrannou službu, odborné léčebné ústavy a krajská zařízení zaměřená na sociální péči a vzdělávání. Mezi hlavní priority obou stran pak patří doprava, školství, sociální oblast a zdravotnictví. Aktuálním tématem je pak i sestavení rozpočtu.

„U sociální oblasti jsme se shodli na tom, že nemůžeme dopustit i v návaznosti na celostátním rozpočtu, že tyto služby nějakým způsobem omezíme nebo zastavíme," pokračoval Rozbořil a poznamenal i to, že je pro něj zásadní otevření kraje novinářům a veřejnosti, chtěl by i zřídit pozici ombudsmana.

Lídr kandidátky KSČM a poslanec Alexander Černý je s výsledkem koaličního jednání v Olomouckém kraji spokojený.

„Chceme nabídnout opozici na Olomoucký kraj naprosto nestandardní podmínky. V minulém volebním období byla v opozici jen KSČM a velkorysosti ze strany koalice jsme se příliš nedočkali. Pokusíme se to napravit, ale bude záležet na druhé straně jestli to přijmou a bude se chtít i spolupodílet na rozhodování," doplnil Alexander Černý.

Jiří Rozbořil potvrdil, že na základních věcech se shodli se všemi stranami se kterými jednali.

„Chceme vytvořit trochu komfortní prostředí na rozdíl od minulého období i pro tyto strany. Mají finanční a kontrolní výbor a docela hodně velké zastoupení v komisích a ve výborech," uvedl nadcházejí hejtman Olomouckého kraje.