„Situaci nyní vyhodnocuje statik, a pokud se potvrdí, že nosná konstrukce nebude mít parametry, které se očekávaly, pravděpodobně půjde celý objekt dolů. Postup nyní řešíme společně se stavební firmou," uvedl jednatel společnosti Prior Radovan Pilich, který má stavbu Galerie Přerov na starosti.

I kdyby byla nakonec nutná demolice obchodního domu z osmdesátých let, nemělo by to mít vliv na termín dokončení.

„Předpokládáme, že budou bourací práce hotové do konce června a v létě začne výstavba nového skeletu na ploše parkoviště. Ke zpoždění tedy nedojde," upřesnil. Podle původního záměru se měla provádět rekonstrukce stávající budovy s tím, že se má snížit na dvě patra.

Demolice přerovského Prioru

Demolice přerovského Prioru. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Obyvatelé přilehlých panelových domů v ulici Interbrigadistů sice mohou každý den pozorovat ze svých balkonů, jak stavba pokračuje, obtěžuje je ale zvýšená prašnost a hluk.

„Okna už ani neumývám, protože se pořád práší. Vyvětrat můžeme jedině večer, firma totiž pracuje i přes víkend," postěžovala si třeba jedna z místních.

Kdo tam bude nakupovat?

Dělníci už začali zbořeniště kvůli zvýšené prašnosti kropit hadicemi, ale v období sucha, které panovalo ještě před týdnem, ani to příliš nepomáhalo.

„Nejhůře jsou na tom lidé, kteří mají okna do ulice. Materiál ze stavby ale naštěstí hned na místě recyklují a postupně ho začala odvážet nákladní auta," řekla Lenka Dočkalová z Přerova.

Mnozí lidé ale demolici bývalého obchodního domu Prior sledují s rozporuplnými pocity – podle jejich mínění k Přerovu neodmyslitelně patřil.

„Byla škoda ho zbourat, měli postavit nový třeba na Jižní. Přerov nemá peníze a je tu spousta nezaměstnaných, tak jsem zvědavá, kdo tam nakonec bude nakupovat. Jedině, že by přijeli zákazníci až z Olomouce," vyjádřila svůj názor Květoslava Šmídová, která žije v těsném sousedství.

Vizualizace přestavby Prioru v Přerově

Vizualizace přestavby Prioru v Přerově. Autor: Atelier 8000

Krytá ulice s obchody

Nová obchodní galerie – investice za zhruba 400 milionů korun – zcela promění tuto část města.

Zabere přilehlé parkoviště a propojí Čechovu ulici se Šířavou nákupní pasáží.

Na střeše objektu má vzniknout parkovací stání pro tři sta aut.

Nákupní centrum má Přerovanům konečně nabídnout obchody značek jako je například H &M, za kterými dnes musejí dojíždět do větších měst.

Součástí galerie budou i kavárny a restaurace tak, aby bylo procházení nákupní pasáží příjemné.

Stavba Prioru sice bude sice nižší, ale rozlehlejší.

„Přerov nemá obchodní dům, který by měl pasáž a atria. Vytvořili jsme tedy vnitřní obchodní ulici, která bude krytá. Díky propojení Čechovy ulice a Šířavy bude možné projít jak uvnitř, tak i kolem," popsala už dříve Daniela Týfová z týmu architektů Atelier 8000.

Svým vzhledem má upoutat i fasáda nové nákupní galerie. Protože se objekt nenachází v památkové chráněné části města, bude větší prostor pro fantazii. Termínem dokončení stavby je červen 2016.