Přežijí obchůdky v centru Přerova?

Zastupitelé zvedli ruku pro záměr prodeje nebytových prostor. Pro mnohé živnostníky je to prý likvidační

Zastupitelé svým posledním rozhodnutím živnostníkům situaci neusnadnili. Posvětili totiž záměr převodu asi tří desítek nebytových prostor z majetku města. V řadě z nich jsou přitom už léta zavedené prodejny.

Seznam prostor, které hodlá město odprodat, je dlouhý. Je na něm třeba trafika v Kozlovské, ale také obchod s pečivem, kadeřnictví či galerie ve stejné ulici.

K převodu jsou ale určeny i tradiční obchůdky v Přerovance – s potravinami či bytovým textilem, nebo bufet v ulici Velká Dlážka.

Ve výčtu nechybí ani oční optika na Žerotínově náměstí nebo restaurace na Laguně. A mimo jiné i nebytový prostor v ulici Optiky, kde je zdravotní středisko.

Někteří zastupitelé na svém pondělním zasedání tento krok kritizovali. Upozornili, že mnozí ze stávajících živnostníků si odkoupení nebudou moci dovolit.

„Město by si mělo zachovat v centru Přerova služby, které sice nejsou moc výdělečné, ale pro občany jsou důležité a město díky nim žije. Je to také jediný způsob, jak můžeme ovlivnit, co v těchto prostorách bude," namítala třeba zastupitelka Elena Grambličková (ODS).

Z důvodu příliš vysokého nájmu už podle ní některé obchůdky ve městě zanikly. Další živnostníci doslova bojují o přežití.

„V současné době mají regulovaný nájem, ale takto hrozí, že v centru zůstanou jen realitní kanceláře a vietnamští prodejci. Nikdo jiný na to mít totiž nebude," řekla.

Pusté Horní náměstí

Obchodů v centru Přerova je už teď jako šafránu. Například na náměstí T. G. Masaryka, kde by měl pulzovat život, je jich jen pár – zlatnictví, hračky či prodejny elektro, na Horním náměstí je pak úplně pusto.

„Hrozí, že i to málo, co tu ještě zbylo, zanikne. Místo tradičních obchůdků přibudou další vietnamští prodejci nebo herny. Zarazilo mě, že město dopředu nezjišťovalo, zda mají stávající živnostníci o odkoupení prostor zájem," konstatoval zastupitel Richard Šlechta ze strany Společně pro Přerov.

Náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS) ale ujistil, že se není čeho obávat.

„Zastupitelstvo už loni v únoru schválilo prodej nebytových prostor a mě pověřilo nachystat tento materiál. To, že jsme schválili záměr, ale ještě neznamená, že hned prodáváme," řekl.

„Vždycky půjdeme jako první za obchodníkem, který je tam v nájmu a budeme se nejprve bavit o odkoupení s ním. Pokud řekne ano, tak uděláme znalecký posudek a z něj pak vypadne konkrétní cena," vysvětlil.

Obchodníci: Čekali bychom podporu, ne naopak

Mnohé přerovské obchodníky ale rozhodnutí zastupitelů zaskočilo.

„Když jsme měli o prodej kdysi zájem, nechtěl na to nikdo slyšet. Překvapuje mě, že se k tomuto kroku přistupuje v době, kdy je centrum poloprázdné. Městu navíc z pronájmu těchto prostor plynou příjmy," míní majitel cestovní kanceláře v Palackého ulici Lubor Souček.

„Všichni bojujeme o přežití a spíše bychom čekali podporu ze strany města. Jinde v republice radnice skupují domy v centru, aby si mohly samy regulovat, co v obchodech bude a co ne, a třeba tak oživili náměstí. Tady zase jdeme tak trochu proti proudu," poznamenal jiný z přerovských obchodníků.