Dětská lékařka a poslankyně Jitka Chalánková stojí nyní v čele kandidátky TOP 09 pro říjnové volby do zastupitelstva Olomouckého kraje.

Na vaše dotazy odpovídala on-line ve čtvrtek 22. září od 13 do 14 hodin

ON-LINE rozhovor najdete ZDE

Kdo je Jitka Chalánková

Léčila nejmenší pacienty v prostějovské nemocnici, má čtyři děti a jako krajská zastupitelka a náměstkyně hejtmana několik let zodpovídala za sociální oblast v Olomouckém kraji.

Od roku 2010 je poslankyní za TOP 09 a od loňska místopředsedkyní strany.

Věnuje se zejména sociálním tématům - prosazuje opatření na pomoc rodinám, ohroženým dětem a zdravotně znevýhodněným lidem. Je o ní známo, že na půdě sociálního výboru aktivně brání nápadům levicové ministryně práce a sociálních věcí.

Životním vzorem jí byl otec, prof. MUDr. Miroslav Tomšů, CSc., který se jako student medicíny osobně účastnil odporu studentů proti Únoru 1948 a byl na nějakou dobu vyhnán do pohraničí. Jeho dceru dovedla k odporu proti totalitě invaze cizích vojsk z roku 1968.

Do veřejného života se pak Jitka Chalánková zapojila v roce 1987, když se začaly projevovat rostoucí zdravotní problémy dětí navštěvujících nově postavenou a stavebně nezvládnutou školu v Prostějově-Vrahovicích.

Ačkoliv komunistický režim se snažil kauzu ututlat, Jitka Chalánková se jako dětská lékařka do případu vložila. Díky její urputnosti a pomoci místních lidí nakonec vyšly pravdivé informace najevo.

Podobně Jitka Chalánková přistupuje ke své práci v politice, kterou považuje za službu lidem.

Zakládá si na tom, že své názory říká otevřeně, i kdyby měly jít proti proudu. Mezi své nejvyšší hodnoty řadí úctu k životu, k rodině, ke svobodě a obecným lidským právům člověka.