Nárůst počtu nezaměstnaných zaznamenalo ministerstvo práce a sociálních věcí napříč celým Moravskoslezským krajem, kde nyní míra nezaměstnanosti přesahuje 11 procent. Novojičínsko se však vymyká, co se týká pracovních nabídek. „Po pětiměsíčním poklesu se o 202 zvýšil počet volných pracovních míst,“ informovala Yvona Jungová, ředitelka krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě. Ne tak na Novojičínsku. Ještě v lednu nabízely firmy přes pět set pozic, k poslednímu únorovému dni jich však bylo jen 482. V databázi se nejčastěji objevují žádosti o operátory, číšníky-servírky, kuchaře, seřizovače, prodavače a poptávka je také po obsluze obráběcích strojů.

V rámci dosaženého vzdělání je u vysokoškoláků zájem především o praktické lékaře, u lidí s maturitou o pracovníky v oblasti finančních a pojišťovacích služeb a u vyučených nebo osob se základním vzděláním je nejvíce zájem o svářeče, lakýrníky, kuchaře a seřizovače. Z bližšího pohledu na jednotlivé části okresu vyplývá, že přes desetiprocentní hranici se dostalo Bílovecko (10,46 %) a Odersko (14,54 %). Právě zde je pro nezaměstnané velice obtížné najít práci. Nejsou tu téměř žádné volné pozice. V únoru jich bylo pouze dvaatřicet, přitom na úřad práce dochází nyní téměř třináct set lidí z tohoto regionu. Na jednu pozici tak stojí fronta čtyřiceti uchazečů. Oproti tomu Frenštátsko a Kopřivnicko hlásí míru nezaměstnanosti pod devět procent, mírně nad má Nový Jičín a okolí.

Tisíce nezaměstnaných využívají v kraji možnost si k podpoře přivydělat. Více k tomu řekla Yvona Jungová: „Nekolidujícího zaměstnání, kdy si uchazeči o zaměstnání mohou vydělat až polovinu minimální mzdy, tedy čtyři tisíce korun, využilo v únoru 6573 osob,“ uvedla. Zároveň je stále zájem o rekvalifikační kurzy. Krajská pobočka Úřadu práce v Ostravě zařadila minulý měsíc do tohoto programu aktivní politiky zaměstnanosti přes dvě stě uchazečů a od začátku roku se znovu vzdělává již tři sta nezaměstnaných.