Zájemci se mohli přihlásit do 15.15 v kulturním domě, kde už na ně čekalo občerstvení a usměvavé koordinátorky spolu se starostkou Rakova Svatavou Wagnerovou. Kvůli chřipkové nákaze se však nedostavilo tolik závodníků, kolik v minulých letech. „Například minulý rok se sešlo třicet lidí. To jsme tu pak hráli do sedmi večer. Letos je nás tu ani ne dvacet," uvedla jedna z organizátorek Zdenka Mizerová.

Prvotní nápad uspořádat turnaj v pexesu vzešel z kroužku Maminky s dětmi, kterého se účastnila i Zdenka Mizerová. „Tři roky jsme tu měli kroužek, kde se nás scházelo asi deset rodin. Letos nám začaly děti chodit do školy, tak jsme ho rozpustili. Turnaj jsme ale zachovali. Přidala se i nová děvčata, která nám tu pomáhají," vysvětlila.

Tento turnaj byl výjimečný i tím, že se do organizace zapojila místní knihovna. Ta vymyslela pro tři věkové kategorie pohádkový kvíz, který omladina vyplnila před samotnou soutěží. „Nejmenší děti vymalují nějakou pohádkovou postavu, což pak hodnotíme. Pro větší, co umí číst, máme test s otázkami týkající se pohádek," pokračovala. Co všechno v něm bylo se rozvyprávěla dvanáctiletá Kamila. „Jedna část byla z Harryho Pottera a druhá část byla ze Starých řeckých bájí a pověstí. Ty jsme se ve škole ještě neučili, tak jsme hádala. Třeba tam bylo něco o patě, tipla jsem si, že se asi ptají na Achilla," pověděla.

Samotná soutěž se pak uskutečnila formou každý s každým. Mohl se jí zúčastnit každý nehledě na věk. Pořadatelky všechny rozdělily do čtyř věkových skupin – školkaři, děti z prvního a druhého stupně a účastníci nad patnáct let. S velkým očekáváním začal hrát i Dominik Chrastina. „Já jsem byl minulý rok druhý. Doufám, že letos vyhraju," vyslovil své přání mladík. Dospělí to většinou brali jako příležitost strávit čas jinak než u televize. Stejně tak i dvě soutěžíci Simona a Romana. „Já jsem tu letos úplně poprvé. Vytáhla mě sem kamarádka, tak jsem zvědavá, jak to dopadne," smála se budoucí maminka Romana. „Já jsem tu minulý rok pomáhala, protože tu bylo více lidí. Dnes jsem tu pouze jako účastnice," uvedla její kamarádka Simona.

Třetí turnaj v pexesu skončil v 18 hodin vyhlášením těch nejlepších. Jako vítězové odcházeli v kategorii školkařů Matyáš Chrastina, druhý Ondřej Sehnalík a třetí Klára Mizerová. První stupeň měl vítěze Jana Zapletala, na druhém místě skončili Eliška Turečková a Dominik Chrastina a třetí byl Jiří Mizera. Druhý stupeň ovládla Sehnalíková Nikola, za ní se umístila Frelichová Kamila. Kategorii dospělých vyhrála starostka Rakova Svatava Wagnerová, dále Simona Chrastinová a třetí Zdenka Mizerová.

Celé herní odpoledne se neslo v pohodové, vysmáté a rodinné atmosféře. Kdo měl hlad, mohl si dát vynikající frgály či koláčky. Nikdo neodcházel poražen, protože není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. (jes)