„Asi nejhorší je to v Penny marketu a Kauflandu. Lidi si dělají naschvály, vrážejí do sebe vozíky a odstrkují toho, kdo má šanci být u regálu jako první. Několikrát se mi stalo, že mi někdo vytrhl plato z ruky. Jednou mi ho jeden důchodce dokonce sebral z košíku s vysvětlením, že on vejce potřebuje více,“ svěřil se po návštěvě Kauflandu padesátník Ivan Zdráhal.

Stejně udivená byla také třicetiletá žena, která tento týden sháněla vejce v přerovském Penny marketu.

„Takový šrumec před místem, kde obvykle býval dostatek vajec, jsem ještě neviděla. O pár posledních balení se tam přetahovala skupinka důchodců, jako by to měla být poslední vejce z letošní snůšky,“ vylíčila zákaznice.

Podle strážníků Městské policie zatím nedošlo kvůli nedostatku vajec v obchodech k fyzickým potyčkám, které by si vyžádaly rychlý zásah.

„Na vajíčkovou hysterii jsme samozřejmě připraveni. V případě, že by to bylo nutné, posílíme hlídky,“ ujistil zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Růst cen na dvojnásovek

Zdražování vajec, způsobené úpravou legislativy, která mění podmínky chovu slepic v zemích Evropské unie, stále pokračuje. Ceny na Přerovsku se nyní vyšplhaly k pěti korunám za jedno vejce. Například v malém Tescu na místě bývalé Komuny dáte za kus 4,90 korun, za stejnou cenu ho seženete i v supermarketu Albert v Želatovské ulici nebo v prodejně Hruška v Optické. Stejné je to i v Penny marketu, kde přijde plato s desíti kusy na 49 korun. Částka 4,90 korun za jeden kus je přitom téměř dvojnásobná oproti cenám, za něž nakupovali zákazníci v minulých měsících.

Zákaz chovu slepic v malých klecích vedl u některých chovatelů k větší finanční zátěži a omezení počtu nosných slepic.

„Zákaz se nás dotkl. Museli jsme vybudovat obohacené klece, což si vyžádalo větší investice. To se samozřejmě dotklo i produkce vajec, protože se nám tím snížily počty nosných slepic,“ uvedla Bohumila Marečková ze společnosti Troubecká hospodářská.

„I když se cena za jedno vejce v některých regionech vyšplahala na pět korun a na Zlínsku seženete kus dokonce za sedm korun, my této situace nezneužijeme a s cenou to nepřeháníme. Cenu za jedno vejce si držíme na 4 korunách,“ uvedl ředitel Troubecké hospodářské Bohumil Semenovič.

Jdou prostě na dračku

Místní chovatelé zaznamenali v těchto dnech zvýšenou poptávku po vejcích. Důvodem je zákaz jejich dovozu od některých zahraničních prodejců.

„Všechna vejce, pocházející z České republiky, splnila podmínky. V distribučních skladech se kontrolují především dovozy, které většinou nevyhovují. Vrátilo se tak například 200 tisíc vajec, dovezených z Polska,“ popsal už dříve ředitel Krajské veterinární správy v Olomouci Aleš Zatloukal.

Ceny vajec se výhledově pravděpodobně výrazně nesníží. Důvodem jsou značné investice chovatelů do rekonstrukcí nových a prostornějších klecí. Další příčinou je i rostoucí sazba DPH a zvyšující se marže prodejců. Zdražování se může dotknout také výrobků, které se z vajec vyrábějí, především zákusků a chlebíčků. Blížící Velikonoce se tak domácnostem na Přerovsku mohou výrazně prodražit.