Jednou z nich je snížení počtu vstupů na permanentky z původních dvaceti na deset. „Permanentku je možno zakoupit na pokladnách muzea za tři sta padesát korun. Je platná na deset vstupů pro jednu osobu na jeden den do všech areálů včetně programových akcí," upřesnil ředitel skanzenu Jindřich Ondruš. Dodal, že držitelé permanentky nemohou čerpat skupinové slevy ani ji používat pro komerční účely.

Další novinkou je bezplatný vstup na stálé i sezonní výstavy konané v muzeu při zakoupení vstupenky do kteréhokoliv z areálů. Cena vstupenky se mění v případě Dřevěného městečka, pro letošek vzrostla o 10 korun. O dvacet korun se zvyšuje cena rodinné vstupenky. „Rodinu ovšem nově definujeme jako až dva dospělé a až čtyři děti do věku patnácti let. Nezkoumáme přitom, zdali se skutečně jedná o rodiče nebo ne," vysvětlil Jindřich Ondruš.

Nově budou moci návštěvníci muzea v červenci a srpnu využít možnosti komentované prohlídky Dřevěného městečka. Bude se konat každou celou hodinu. V tytéž měsíce bude vždy dvě hodiny před koncem otevírací doby také platit poloviční sleva na vstupenku do Dřevěného městečka.

V programové nabídce Valašského muzea nebudou chybět tradiční festivaly Jánošíkův dukát, Rožnovská valaška či jubilejní dvacátá Romská píseň či pořady Pekařská sobota, Anenská pouť či Vánoční jarmark.

Po letech se do nabídky letos vrátí Svatojánský večer či Štěpánská koleda. Přibude nový pořad Rozmarné léto v Mlýnské dolině, návrat do zmizelého světa dětských her nabídne program Hravá dědina. „Chceme také využít toho, že je u nás druhá největší sbírka textilu, proto zařazujeme program Z truhel a skříní," doplnil Ondruš. Atraktivní budou také noční prohlídky Valašské dědiny pod názvem Na dědině noc.

Vedení muzea připravuje také řadu investičních akcí, které letos přijdou zhruba na 25 milionů korun. V dohledné době bude dokončená rekonstrukce osmi set metrů mlýnského náhonu. „Celkové náklady činily osm milionů korun a šly z prostředků ministerstva kultury," uvedl technický náměstek muzea Milan Gesierich.

Skanzen rovněž vyhlásil výběrové řízení na soutěž o návrh na vybudování centrálního depozitáře ve Frenštátě pod Radhoštěm, připravuje se též oprava více než sto let starého Wilkova domu. „Účelem je vytvořit zde badatelské, dokumentační a informační centrum muzea," řekl Milan Gesierich. Samotná rekonstrukce domu přijde na 10 milionů korun.

Dalšími z chystaných investic jsou vedle běžné údržby též dostavba stavebního dvora či zpracování projektové dokumentace nutné k opravám objektů Bezzemka a Lužné.

Pokračuje také příprava předprojektové dokumentace na obnovu národní památky Libušín na Pustevnách, kterou před sedmi týdny zničil požár. Způsobené škody se odhadují na 80 milionů korun. Podle ředitele skanzenu Jindřicha Ondruše má obnova památky trvat do roku 2017.