V zahradnickém centru v olomoucké městské části Holice nastoupila Ilona Košťálková už před třemi desetiletími.

„Pracuji tady od vyučení, k oboru jsem měla vždycky blízko. Baví mě jak péče o květiny, tak bylinky i sadbu zeleniny. V těchto dnech nás nejvíc zaměstnávají vánoční hvězdy, které teď připravujeme na expedici zákazníkům. V posledních letech je to nejoblíbenější vánoční květina a lidé si ji stále častěji kupují také v bílých, žlutých, růžových nebo třeba oranžových odstínech,“ popsala aktuální trendy Ilona Košťálková.

Vánoční hvězda podle ní vyžaduje zvláštní péči nejen během pěstování, ale také poté, co si ji zákazníci přinesou do svých domovů.

Fakultní nemocnice Olomouc. Ilustrační foto
Přesčasy vypovědělo přes 100 lékařů v Olomouci. Co se bude dít v nemocnicích?

„Z našeho sortimentu je na pěstování určitě nejnáročnější. Teplo vyžaduje také během přepravy, v prodejně je potřeba nechat si ji dobře zabalit. Doma nesmí mít stanoviště na průvanu. Také se nesmí přelít a zároveň by neměla ani příliš přeschnout. Zalévat raději mírně a jen do misky,“ doporučila zkušená zahradnice, která dává přednost tradiční červené vánoční hvězdě.

V minulosti bývaly typicky vánočními květinami bramboříky, které na péči v domácnosti nejsou tak náročné. „U zákazníků jsou bramboříky stále velmi oblíbené. V nabídce teď máme spoustu druhů, velikostí i barev, každý si určitě vybere podle svého. Do Vánoc sice ještě zbývá celý měsíc, ale u nás už začínáme předpěstovávat primulky. Později se k nim přidají jarní cibuloviny, bylinky, oblíbené pelargonie nebo sadba různých druhů zeleniny,“ dodala Ilona Košťálková.