Muž přišel v sobotu do nemocnice ve Šternberku.

„Vykazoval známky možného infekčního onemocnění. Jednalo se o podezření, že pacient mohl trpět ebolou. To potom bylo na základě klinických příznaků vyvráceno, ale z bezpečnostních důvodů byl postoupen k dalšímu sledování a hospitalizaci na infekčním oddělení v Prostějově," sdělil Marek Polách, náměstek lékařského ředitele pro léčebně preventivní péči Nemocnice Šternberk.

Rychlý zásah

Protože pacient je z Nigérie, následovaly kvůli možnému nakažení ebolou preventivní manévry.

Ve Šternberku po sedmé hodině večer zasahoval tým epidemiologů z prostějovského infekčního oddělení, hasiči i policie.

Opatření řídil zástupce Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Policie uzavřela okolí nemocnice a hotelu, kde se muž pohyboval. Krajští hasiči vyslali na místo speciální techniku, kterou využili k vydezinfikování ordinace na oddělení traumatologie ve šternberské nemocnici.

„Hasiči v plné bezpečnostní ochraně, tedy chemických oblecích a v dýchací technice, provedli postupy nutné pro důkladnou dezinfekci prostor a kompletní dekontaminaci ve vytyčené zóně, již mimo areál," přiblížil mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Zásah skončil před půlnocí.

„Kolem dvaadvacáté hodiny jsme obdrželi informaci od krajského hygienika, že se podezření z nákazy ebolou nepotvrdilo, a akce byla ukončena po třiadvacáté hodině," popsal policejní mluvčí Josef Bednařík.

Zpráva se rychle šířila

Ve Šternberku se zpráva rychle rozkřikla, objevila se i na sociálních sítích.

„Chodila mi spousta SMS a volali mi lidé, co se děje. Od začátku byly nicméně zprávy takové, že se jedná opravdu o podezření a spíše probíhají preventivní opatření, aby se něco nezanedbalo," řekl šternberský starosta Stanislav Orság.

Podle jeho informací nemohl nemocný v posledních více než dvaačtyřiceti dnech přijít s nikým nakaženým do styku.

Léčí se v Prostějově

Pacient se nyní nachází v nemocnici v Prostějově.

„Po důsledném vyhodnocení všech okolností tohoto případu a ve spolupráci s pracovníky Krajské hygienické stanice v Olomouci bylo riziko infekce ebolou u tohoto pacienta vyloučeno. Jeho zdravotní stav je i nadále stabilní a nejeví klinické známky žádného vážného infekčního onemocnění," uvedl v neděli večer Jiří Ševčík z vedení prostějovské nemocnice.